Tak wielu powstańców już odeszło, a wraz z ich odejściem przepadły cenne wspomnienia i świadectwa tamtych heroicznych dni Powstania Warszawskiego. Niektóre ze wspomnień udało się zachować na sfilmowanych materiałach dokumentalnych, na kliszach fotograficznych i nagraniach dźwiękowych. Nie możemy dopuścić do tego, aby przeżycia ks. Bogdana Kończaka – Powstańca Warszawskiego uległy zapomnieniu, dlatego w okresie od 28 października do 2 grudnia 2022 r. przeprowadziliśmy z księdzem cykl wywiadów, nagrywając jego wspomnienia.

Ks. Kończak przez 25 lat był proboszczem szamotulskiej parafii Św. Krzyża i to wzmacnia poczucie obowiązku utrwalenia tych cennych wspomnień „naszego” przecież kapłana. Wielu szamotulan pamięta zapewne posługę, niezwykle ciekawe, nasycone patriotyzmem kazania ks. Kanonika. Kiedy powstał pomysł przeprowadzenia wywiadu z ks. Kończakiem, zaprosił on nas do siebie bez wahania i kiedy zaczął mówić popłynęła rzeka porywających wspomnień. Wiele z nich nostalgicznych, momentami tragicznych, ale również optymistycznych. Jako młody wówczas chłopiec zderzył się z najbardziej czarną i zatrważającą stroną człowieczeństwa i bardzo szybko musiał stać się mężczyzną, dbającym o swoją mamę i najbliższą rodzinę. Ojciec był żołnierzem i walczył na froncie od pierwszych dni wojny. To co dotychczas dane nam było usłyszeć i zarejestrować zdumiewa swoją szczegółowością. Ksiądz Kanonik ma fenomenalną pamięć i zważywszy na bardzo zacny wiek 93 lat budzi to podziw i uznanie. Nagrany materiał filmowy trafił do Archiwum Historii Mówionej w zbiorach Pracowni Regionalnej.