Logo Biblioteka Publiczna
MiG Szamotuły
im. Edmunda Calliera

Wypożyczalnia gier planszowych mieści się w Czytelni.
Przed wypożyczeniem gry, należy zapoznać się z regulaminem.

Regulamin wypożyczania gier planszowych

Gry w porządku alfabetycznym:

 

BRAINS – Ogród japoński
Lubisz ogrody i łamigłówki? To zdecydowanie gra dla ciebie. Tylko dla ciebie, gdyż Brains to gra dla jednej osoby.
W pudełku znajdziesz 25 kart łamigłówek i 7 żetonów przedstawiających fragmenty japońskiego ogrodu.
Dołączona jest oczywiście instrukcja i książeczka z rozwiązaniami.
Uważasz, że ułożenie ogrodu z siedmiu puzzli nie może być trudne?
Już w łamigłówce z jednym, przekonasz się, że to wcale nie takie proste.

 

Projektant: Reiner Knizia
Ilustrator: Andreas Resch
Wydawca: Lacerta
Kategoria wiekowa: od 8 lat
Ilość graczy: 1
Gra nr 24  Można wypożyczyć

 

BRAINS – Uśmiech proszę!

Nie lubisz smutku? To gra dla ciebie! Rozwesel smutne buźki w 50 łamigłówkach, w których liczy się spryt i logiczne myślenie.
Początki są proste, ale później…

 

 

 

Projektant: Reiner Knizia
Wydawca: Lacerta
Kategoria wiekowa: od 8 lat
Ilość graczy: 1
Gra nr 32     Można wypożyczyć

 

Budowa Miasta
Przyjemna gra planszowa, która dostarczy rozrywki każdemu, kto jest fanem zabaw, gdzie elementem przewodnim jest zdobywanie pieniędzy. Celem recenzowanej gry jest gospodarowanie budynkami na planie miasta.

Wszystko prezentuje się bardzo schludnie i porządnie, oprawa graficzna jest prosta i czytelna, zaś narysowane kubek kawy, rozsypane żelki czy przybory do szkicowania sprawiają, że możemy poczuć się przez chwilę jak prawdziwi architekci w domowym zaciszu. Wyrazisty design nadaje grze wyjątkowego charakteru, a w praktyce pozwala szybko ustalić naszą orientację przestrzenną na planszy.

Podczas gry naszym obowiązkiem jest wybudowanie jednego z pośród wylosowanych budynków i opłacanie poniesionych kosztów. Możemy również wykupić udziały obiektów obecnych na planie miasta i w ten sposób inwestować w zabudowę miasta. Z kolei ilość  posiadanych udziałów  decyduje o ilości przyznawanej gotówki. Zwycięzcą jest ten, kto zgromadzi największy kapitał.

Ta gra to dobra propozycja dla całej rodziny. Przez zabawę dzieci mogą nabyć umiejętność   planowania i logicznego myślenia oraz zarządzania pieniędzmi
a dorośli – po prostu świetnie się bawić.

Projektant: Tom Dalgliesh
Ilustrator: Tomek Larek i Cezary Szulc
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2018
Kategoria wiekowa:  od 10 lat
Ilość graczy: 2-6
Gra nr 17   Można wypożyczyć

 

CATAN
Kolejną propozycją dobrej zabawy jest Catan w wersji kieszonkowej. Jeśli trzymasz w ręku tę karciankę to znaczy, że jesteś już na wyspie, na której toczy się akcja gry. Celem graczy jest rozbudowa osady, pozyskiwanie surowców, wytyczanie szlaków dróg i tworzenie miast. Każdy manewr inwestycyjny jest punktowany.
Wygrywa ten kto jako pierwszy zdobędzie 10 punktów. Niewiele, prawda? Jednak ich zdobycie wcale nie jest takie proste. Trzeba się wykazać nie lada sprytem, strategicznym myśleniem i koncentracją, bowiem transakcje zawieramy z przeciwnikami, a to podkręca rywalizację przez co gra jest jeszcze  ciekawsza i dostarcza sporej dawki emocji. Poczuj klimat dobrej zabawy i sięgnij po Catan już teraz!

Autor: Klaus Teuber
Wydawnictwo: Galakta
Kategoria wiekowa: od 8 lat
Liczba graczy: 2-4
Gra nr 41  Można wypożyczyć

 

Cortex
Co kryje małe pudełko? Pluszowego misia, skrawek mchu, skórę węża, drewniany pień … mózg!? Utrzymany w konwencji gry logicznej Cortex wychodzi poza ramy standardowej gry karcianej poprzez testowanie zmysłu dotyku gracza, co niewątpliwie uatrakcyjnia grę.
W zestawie znajdziemy karty testu z graficzną symboliką oraz karty faktur. Karty testują naszą spostrzegawczość, pamięć, refleks
i koordynację, a salwy śmiechu wywołują rozczarowania, gdy w decydującej rozgrywce o zwycięstwo, zawodzi umysł.
Gra z gatunku tych, którym trudno się oprzeć…  Polecamy zwłaszcza rodzinom i grupom znajomych lubiących adrenalinę i tym, którzy gotów są podjąć wyzwanie rywalizacji na spostrzegawczość.

Projektant: Johan Benvenuto i Nicolas Bourgoin
Ilustrator: Sébastien Lopez
Wydawnictwo: REBEL
Rok wydania: 2017
Kategoria wiekowa: od 8 lat
Liczba graczy: 2-6
Gra nr 18   Można wypożyczyć

 

Dixit
to jedna z nielicznych gier, która potrafi przekonać i trafić do każdego, dzięki nieograniczonej zabawy ludzką wyobraźnią. To argument decydujący o fenomenie tej gry, a co za tym idzie popularności w szerokim kręgu odbiorców. Kluczową komponentą wyposażenia gry
są karty, na których widnieją finezyjne ilustracje. Za ich sprawą możemy poczuć się jak w świecie fantazji, do którego przenosi nas również osoba Narratora, obecna w grze. Nieprzypadkowo producent wykorzystuje abstrakcję jako środek wyrazu, bowiem celem zabawy jest właśnie pobudzanie kreatywności, poznawanie wielu  interpretacji będących odpowiedzią na symbolikę. Co kryje zaczarowane pudełko? Znajdziemy tam wielkoformatowe karty, kolorowe drewniane pionki w kształcie króliczków, żetony do głosowania oraz barwna tekturowa platforma stanowiącej planszę. W tej grze wszystkie chwyty są dozwolone, a karciane obrazki pozwalają odkryć potencjał wyobraźni umysłu. Do kart, którymi dysponujemy, dobieramy skojarzenia – pojedyncze słowo, dźwięk, cytat… można coś zaśpiewać! By przekonać się o fenomenie tej gry trzeba koniecznie spróbować.

Dixit to nie tylko fantastyczna zabawa, ale również fenomenalne narzędzie pedagogiczne i terapeutyczne, pomocne w poprawnym formułowaniu wypowiedzi
i nawiązywaniu relacji z innymi ludźmi.

Już dziś poznaj nowy wymiar gry i poczuj się jak w magicznym śnie. Uwolnij wodze wyobraźni!

Twórca gry: Jean-Louis Roubira
Ilustracje: Marie Cardouat
Wydawnictwo: REBEL
Rok wydania: 2015
Kategoria wiekowa: od 8 lat
Ilość graczy: 3-6
Gra nr 3  Można wypożyczyć

 

Dixit 2. Przygody
Oto kolejna odsłona gry. Jeden obraz jest wart więcej niż tysiąc słów – tak w skrócie najlepiej można opisać dodatkowe karty do Dixit.
Tym razem wyobraźnia przeniesie nas do świata, w którym zobaczymy latające meduzy, miasto latarni, elfickie wrota czy dziewczynę zaklętą w drzewo. Każda z kart kryje tajemnicę, a możliwych kluczy do jej poznania jest tylu ilu graczy, a nawet więcej!

 

 

Ilustrator: Clément Lefevre
Wydawnictwo: REBEL
Rok wydania: 2017
Kategoria wiekowa: od 8 lat
Liczba graczy: 3-6
Gra nr 19  Można wypożyczyć

 

Dobble
A teraz czas na Dobble. Poznajcie szaloną i emocjonującą grę karcianą, której przewodzi zasada: kto pierwszy ten lepszy! Kto by powiedział, że ta mała puszka wielkości pudełka landrynek może skrywać w sobie tyle zabawy i radości. Każda karta pokryta jest układem symboli.
Na pierwszy rzut oka wydają się takie same – ale nie są. Naszym zadaniem jest poszukać spośród wyłożonych kart taki symbol, który będzie wspólny dla wszystkich pozostałych. Banalnie proste, prawda? Jednak miniaturowe obrazki raz są większe, raz mniejsze, odwrócone w różne strony albo w różnych miejscach kompozycji, a to sprawia, że nie zawsze są widoczne. I to właśnie jest fenomen Dobble.
Ta gra to świetny test na spostrzegawczość. W dodatku jest ona tak skonstruowana, że ustalając wybrane kryteria, otrzymamy aż 5 różnych wariantów zabawy. Śmiało zatem można powiedzieć, że to gra w pięciu odsłonach. Już dziś zbierz paczkę znajomych i przekonaj się, jak dobre jest to Dobble.

Projektant: Denis Blanchot, Guillaume Gille-Naves, Igor Polouchine
Wydawnictwo: Rebel
Rok wydania: 2011
Kategoria wiekowa: od 6 lat
Liczba graczy: 2-8
Gra nr 5  Można wypożyczyć

 

DOMEK

Urządzanie domu to czysta przyjemność, ale i spora odpowiedzialność. Bo czy salon może być mniejszy od sypialni, a kuchnia połączona
z pokojem dziecięcym? W grze DOMEK czterech posiadaczy pięknych domków musi je funkcjonalnie wyposażyć. A może i dobudować dach… Kto okaże się lepszym architektem wnętrz? Gra określana mianem rodzinnej, ale grać może każdy, dorośli też się będą dobrze bawić.

 

 

Projektant: Klemens Kalicki
Ilustrator: Bartłomiej Kordowski
Wydawca: Rebel
Kategoria wiekowa: od 7 lat
Ilość graczy: 2 – 4
Gra nr 33   Można wypożyczyć

 

EGO
Myślisz, że niczym siebie nie zaskoczysz a przyjaciół potrafisz rozszyfrować bez cienia wątpliwości?
Przekonaj się o tym sięgając po grę karcianą Ego – jak dobrze się znamy. Każdy uczestnik w swojej turze czyta na głos pytanie i odpowiedzi. Spośród nich wybiera w tajemnicy jedną a zadaniem pozostałych graczy jest przewidzieć jaka została wytypowana. Odpowiedzi i celność jest punktowana wartością żetonów. Ten kto poprawnie przewidzi odpowiedź danego gracza zgarnia wszystko, ten kto się pomyli – traci całą obstawioną stawkę. Ego to świetna gra, która dostarczy sporej dawki emocji w atmosferze super zabawy w gronie znajomych czy rodziny. Spróbuj i przekonaj się sam!

Wydawnictwo: Trefl
Rok wydania: 2009
Kategoria wiekowa: od 14 lat
Ilość graczy: 2 – 6
Gra nr 42   Można wypożyczyć

 

Gra na Emocjach
Czy twoi przyjaciele wiedzą jak się czujesz gdy…  nikt nie pamięta o twoich urodzinach, albo jeśli się spóźniasz na pierwszą randkę?
Masz okazję się dowiedzieć.
Za pomocą kart z przedstawionymi ikonkami, które mogą kojarzyć się z wieloma emocjami, gracze odpowiadają na zadane pytanie, a ty typujesz kartę najlepiej oddającą twoje emocje. Następnie odgadujesz nastroje przyjaciół. Oprócz wzajemnego się poznawania, dobra zabawa towarzyska!

 

Projektant: Manu Palau
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Kategoria wiekowa: od 10 lat
Liczba graczy: 3 – 10
Gra nr 7   Można wypożyczyć

 

Happy Day. Kubuś Puchatek
– to propozycja gry planszowej dla najmłodszych. Wraz z Kubusiem Puchatkiem udamy się na urodziny Krzysia. Ale najpierw musimy pomóc mu przygotować niespodziankę – duży omlet z grzybami. Bez obaw! To nie kuchenne rewolucje. Wraz z przyjaciółmi sympatycznego niedźwiadka udamy się do lasu by zebrać jak najwięcej grzybków. Ale zadanie wcale nie jest takie proste! Trzeba wykazać się sprytem i mieć bystre oko by je dostrzec i nie pomylić z muchomorami. Na leśnym szlaku może gonić cię rój pszczół, na Strumyku natrafisz na uszkodzony mostek a może będziesz podróżować balonem? Jakie inne atrakcje czekają na ciebie w Stuwiekowym Lesie – zagraj i przekonaj się sam. Jeśli jesteś gotów na przygodę z Kubusiem, Prosiaczkiem, Tygryskiem i Kłapouchym, chwyć swój koszyczek i ruszaj z nimi!

Miła dla oka szata graficzna wykonana w Disney’owskim stylu, koszyczki zamiast klasycznej formy pionków, małe kolorowe grzybki… zwykłej na pozór planszówce nadają przestrzenny wymiar. A taka  wizualizacja w charakterze 3D z pewnością przyciągnie nie tylko najmłodszych.

Wydawnictwo: Trefl
Rok wydania: 2017
Kategoria wiekowa: od 4 lat
Liczba graczy: 2-4
Gra nr 14  Można wypożyczyć

 

IQ STEPS
Łamigłówka dla jednej osoby. Najpierw wybieramy zadanie, a potem układamy wzór z ośmiu ażurowych elementów.
Łatwe? Oj, trzeba się pogimnastykować.
Rozrywka w sam raz na jesienne i zimowe wieczory.
Trening umysłu zapewniony!

Projektant: Raf Peeters
Wydawca: GRANNA
Kategoria wiekowa: od 8 lat
Ilość graczy: 1
Gra nr 31   Można wypożyczyć

 

Jedzie pociąg z daleka
Safari, kraina śniegu a może Dziki Zachód?
To kolejna propozycja dla miłośników przygód podróżujących koleją.
Celem zabawy jest stworzenie sieci kolejowych z kafelków łączących poszczególne stacje. Na planszach poruszamy się  kolorowymi lokomotywami, które zdobywają dla nas punkty. Dotarcie do stacji zwiększa nasze szanse na wygraną. Plansze punktową, żetony i kafelki pokryte piękną grafiką oraz miniaturowe lokomotywy zdecydowanie wyróżniają grę w kwestii technicznej, przenoszą nas do kolorowego świata zabawy.
No, to do którego wsiadamy pociągu? 🙂

Projektant: Jeffrey D. Allers
Ilustrator: Nikola Kucharska
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2018
Kategoria wiekowa: od 7 lat
Ilość graczy: 1 – 4
Gra nr 43   Można wypożyczyć

 

Jurrasic Snacks
Dinozaury na diecie?! Tak to możliwe!
W tej grze bohaterami zabawy są dinozaury, które polują na… liście!
Aby wygrać trzeba zebrać ich jak najwięcej. Nic trudnego? A co powiecie na wybuchy wulkanów czy pojawienie się wygłodniałych drapieżnych Tyranozaurów? Waszym zadaniem jest zbieranie punktowanych żetonów, co wcale nie jest takie łatwe w obliczu niebezpieczeństwa jakie kryje Park Jurajski.
Gra jest bardzo przyjemna w graficznym odbiorze – sympatyczne figurki dinozaurów sprawią, że u niejednego pojawi się uśmiech na twarzy a kolorystyka żetonów i stabilne poletka gwarantują czytelny odbiór i komfort gry.

Projektant: Bruno Cathala
Wydawnictwo: The Flying Games
Rok wydania: 2018
Kategoria wiekowa: od 7 lat
Ilość graczy: 2
Gra nr 44   Wypożyczona

 

K2
K2 – szczyt marzeń wielu himalaistów, a teraz i ty możesz być jego zdobywcą.
Rzecz jasna – nie naprawdę, ale chociaż na planszy.
Myliłby się jednak ten, kto by twierdził, że będzie łatwo.
Tak jak w prawdziwej wspinaczce ważne są czas, aklimatyzacja, baza, pogoda, a przede wszystkim rozsądne myślenie. Bo co z tego, że brawurowo wejdziesz na górę, ważne jest żeby z niej wrócić. A to wcale nie jest takie proste.

 

Projektant: Adam Kałuża
Wydawnictwo: Rebel
Kategoria wiekowa: od 8 lat
Ilość graczy: 1 – 5
Gra nr 45   Można wypożyczyć

 

Kolejka
Kultowa już gra, pierwotnie wydawana przez Instytut Pamięci Narodowej (2011 r.).

Schyłek PRL. A ty musisz np. urządzić mieszkanie. W tym celu udajesz się do sklepów. No i co to takiego trudnego? – zapyta ktoś, kto nie pamięta albo nie żył w tych czasach. Ano to, że półki w sklepach są puste, a jak jest dostawa towarów, tworzą się kosmicznie długie kolejki.
W dodatku sklep nagle ogłasza remanent, w następnym towarów starczy dla pierwszych dwóch osób, a wypatrzoną, upragnioną wersalkę ktoś dostaje spod lady… Ale może jak wyślesz do sklepów całą swoją pięcioosobową rodzinę, to chociaż jednemu uda się zdobyć co nieco do pustego mieszkania. Musisz kombinować…

Projektant: Karol Madaj
Wydawca: Trefl SA
Rok wydania: 2014
Kategoria wiekowa: od 12 lat
Ilość graczy: 2 – 5
Gra nr 4  Można wypożyczyć

 

Kresowe miasteczko. Szamotuły w Niepodległej
Gra wydana z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości.
Spacerując ulicami międzywojennych Szamotuł przeżywamy różne przygody. Spotykamy np. burmistrza Konstantego Scholla,
który zabiera nas na przejażdżkę po Szamotułach, albo mamy pecha, bo nie upilnowaliśmy kozy, która podjadła miejskie drzewko i trafiliśmy na posterunek policji.
Trochę historii miasta i ciekawostek w pigułce, w dodatku pięknie ilustrowanej.
Polecamy!

Scenariusz: Monika Romanowska-Pietrzak i Michał Kruszona
Projekt graficzny: Jarosław Kałużyński
Wydawca: Muzeum Zamek Górków w Szamotułach
Rok wydania: 2018
Kategoria wiekowa: od 7 lat
Ilość graczy: 2 – 4
Gra nr 29   Można wypożyczyć
Gra nr 30   Można wypożyczyć

 

LABIrynt
Gra logiczna dla wszystkich. Dla dzieci edukacyjna (nauka koncentracji, orientacji na płaszczyźnie, przewidywania i wyciągania wniosków – gra opracowana przez pedagogów pracujących na co dzień z dziećmi), dla dorosłych intelektualna rywalizacja, która wymaga skupienia
i podzielności uwagi, co jednak nie wyklucza  dobrej zabawy. Dodatkowym atutem gry jest fakt, że jednocześnie  bawić się może duża grupa osób!

 

Autor: Jan Amos Jelinek
Wydawnictwo: Epideixis
Kategoria wiekowa: od 6 lat
Ilość graczy: 2 – 35
Gra nr 50   Można wypożyczyć

 

Mi pasuje
W tej grze logicznej słowa „mi pasuje” będą powtarzane wielokrotnie i niezależnie od tego czy wypowiadane w myślach czy naprawdę
– z uśmiechem na ustach, bowiem zasady gry oparte są na tworzeniu planszy poprzez dostosowywanie kafelków, których wartości podaje przeciwnik.
Ta nieskomplikowana, także graficznie, gra (ucieszą się z niej przeciwnicy gier fabularnych) pozwala na zabawę osobom niedoświadczonym i w różnym wieku, a przy tym dobra zabawa – gwarantowana.
Uwaga: dla zwolenników bardziej skomplikowanych rozwiązań – przygotowana jest wersja trudniejsza.
Dla singli: grać może także jedna osoba!

Projektant: Peter Burley
Ilustrator: Alexander Strohmaier, Steve Tolley, Franz Vohwinkel
Wydawca: Rebel
Kategoria wiekowa: od 10 lat
Ilość graczy: 1 – 6
Gra nr 51   Można wypożyczyć

 

Na ratunek!
to alternatywa klasycznej gry pamięciowej, w której naszym zadaniem jest odpowiednio dopasować, drogą skojarzeń,
pojazd ratowniczy z odpowiadającym mu wypadkiem. Utrudnieniem są kafelki symbolizujące fałszywe alarmy, które mogą zadecydować
o przegranej.

Gra opiera się na poznawaniu zakrytych kafelków i zapamiętywaniu, w którym miejscu się znajdują. Mając konkretny zestaw pojazdów ratunkowych, naszym zadaniem jest przybyć do jak największej liczby wypadków. Poprawne dopasowanie pojazdu do sytuacji pozwala zdobyć przedstawiające je kafelki. Przeprowadzenie akcji ratunkowej na zgłoszenie fałszywego alarmu  skutkuje zdobyciem przez gracza punktu karnego w postaci żetonu.  Zebranie  pięciu takich żetonów decyduje o przegranej. Kafelki „Zakazy” gracze mogą używać przeciwko sobie. Dzięki tym urozmaiceniom gra jest ciekawsza.

Na ratunek!  świetnie wpisuje się w kategorię zabaw poznawczych. Skierowana do dzieci pozwala ćwiczyć pamięć i przyswoić nazwy służb ratunkowych.
Co więcej, tego typu rozrywka to dobry pretekst do rozmowy na temat zagrożeń i promowania właściwych zachowań w obliczu wypadku.

Autor: Stefan Kołecki
Ilustracje: Maciej Szymanowicz
Wydawnictwo: EGMONT
Rok wydania; 2017
Kategoria wiekowa: od 5 lat
Ilość graczy: 2-4
Gra nr 8   Można wypożyczyć

 

NUMEROPOLIS
Jeśli jesteś żądny przygód, to gra dla Ciebie. Przygotuj się do emocjonującej wyprawy do legendarnego miasta i dołącz do poszukiwaczy mitycznej Piramidy Cyfr. Na szlaku zaginionego skarbu możesz napotkać legowisko węży, stado aligatorów czy plemię pigmejów. A jeśli masz dość sił stań do pojedynku na Arenie Wojowników i przekonaj się, czy twoja strategia matematyczna okaże się skuteczna. Totemy, piramidy i świątynie Majów to tylko namiastka graficznej iluzji, która przybliży nam klimat starożytnej cywilizacji.

 

Wydawnictwo: TREFL
Rok wydania: 2015
Kategoria wiekowa: od 6 lat
Liczba graczy: 2-4
Gra nr 13  Można wypożyczyć

 

Ogródek
Coś dla miłośników ogrodów… i kotów.
W tej grze rywalizacja polega na tym, kto piękniej zagospodaruje swoje ogrodowe rabatki, nie zapominając przy tym o wszędobylskich kotach.
Okazuje się, że to wcale nie jest takie proste…

 

Projektant: Uwe Rosenberg
Ilustrator: Andrea Boekhoff
Wydawca: Rebel
Kategoria wiekowa: od 8 lat
Ilość graczy: 1 – 4
Gra nr 36  Można wypożyczyć

 

Podaj dalej!
Pamiętacie z dzieciństwa zabawę w głuchy telefon?
Ta gra oparta jest na podobnych zasadach. Różni się jednak tym, że zamiast mówienia i słuchania, wiadomość przekazuje się za pomocą rysunku oraz pisma. Nie, nie trzeba być mistrzem malarstwa, ludzik z rączkami jak zapałki też wystarczy, zresztą uciekający czas nie pozwala na skomplikowane dzieła. Tu przede wszystkim liczy się dobry humor i super- zabawa gwarantowana.

 

Wydawca: Rebel
Kategoria wiekowa: od 12 lat
Liczba graczy: 4 – 8
Gra nr 26  Wypożyczona

 

Polska Luxtorpeda
Jeśli nie masz pomysłu jak rozkręcić atmosferę proponujemy Polską Luxtorpedę. To dynamiczne karciane rozgrywki, w których spotkamy się z postaciami i obiektami nawiązującymi  do polskiej kultury i sztuki, jak sławni Polacy, krajobrazy, baśnie czy pojazdy! I co ciekawe – aby  wygrać wcale nie musimy ich znać bo w tej zabawie liczy się tylko dobra pamięć i refleks. Przekonaj się i ty czy pokonasz przeciwników sprytem! POLSKA LUXTORPEDA to gwarancja niesamowitej zabawy.

Gra skierowana jest zarówno do dzieci jaki i dorosłych – producent zadbał o to  wyposażając grę w dwa zestawy: wersję podstawową (łatwiejszą) i zaawansowaną. Poza sporą dawką emocji i śmiechu gra ma również walory edukacyjne: dostarcza ciekawostek, utrwala historyczne daty, czy przedstawia sylwetki postaci ważnych dla dziejów Polski. A to wszystko dzięki bogatej, barwnej i przejrzystej wizualizacji, jaką opatrzone są zestawy kart.

Autor: Reiner Knizia
Wydawnictwo: EGMONT
Rok wydania: 2017
Kategoria wiekowa: od 5 lat
Liczba graczy: 2-8
Gra nr 20  Można wypożyczyć

 

Pontifex – Budowniczy Mostów
Przenieśmy się do XV wieku. do Ostrowia Tumskiego gdzie rządy sprawuje biskup Jan Lubrański herbu Godziemba. Na ów Wyspie katedralnej rozpoczynamy przygodę. Hierarcha dba o rozwój intelektualny środowiska duchownego. W tym celu zleca budowę Akademii
i innych ośrodków kształcenia.  Ale to nie koniec planów. Tym razem zwraca się do nas. Naszym zadaniem jest wybudowanie mostu, który połączyłby siedzibę ów dostojnika na wyspie z miastem. Ta zaszczytna propozycja to nie lada wyzwanie. Gotowi do pomocy są Czeladnicy wykształceni w różnych profesjach. Przeszkodą może się również okazać walka z żywiołami – suszą bądź powodzią, nawiedzającymi od czasu do czasu  wyspę. Możemy się wzbogacić i zyskać uznanie biskupa lub… spłonąć na stosie. Czy podołamy zadaniu? Decyzja należy do nas.

Przejrzysta szata graficzna utrzymana w  średniowiecznej scenerii pozwala nam poczuć niepowtarzalny klimat gry, a wcielenie się w jedną z czterech postaci z kart historii wyzwala efekt przeniesienia w czasoprzestrzeni. Budowniczy Mostów to świetna zabawa dla łowców przygód i miłośników historii.

Wydawnictwo: TRAKT
Rok wydania: 2015
Kategoria wiekowa: od 8 lat
Liczba graczy: 2-4
Gra nr 16  Można wypożyczyć

 

Quiz – Kultura i Sztuka Polska
O tym, że polska kultura i sztuka odgrywa niekwestionowaną rolę w świecie sztuki, na poziomie europejskim i światowym, nie trzeba przekonywać nikogo. Najlepszym tego dowodem jest Quiz – Kultura i Sztuka Polska, który niczym kompendium wiedzy swym spektrum dotyka polskiego malarstwa, rysunku, rzeźby, architektury, filmu, teatru, muzyki oraz samych artystów. Prezentowana gra łączy w sobie historię ze współczesnością. Jest wzorcowym przykładem nauki przez zabawę. Jej  edukacyjny charakter pozwala sprawdzić i wzbogacić zarazem naszą wiedzę, wywołując tym samym wiele pozytywnych emocji.  Jeśli myślicie, że quiz to mało interesująca kategoria gier to jesteście w błędzie. W przypadku omawianej wersji będziecie mieli do czynienia z napięciem wywoływanym przez pomiar upływającego czasu, symbolizowanego przez – towarzyszącą uczestnikom gry – małą klepsydrę.

Estetyka w jakiej utrzymana jest szata graficzna  wpływa na przejrzystość gry i łatwość jej użytkowania oraz ułatwia koncentrację i porządkowanie myśli w chaosie zadawanych podczas zabawy pytań.

Wydawnictwo: Alexander
Rok wydania: 2012
Kategoria wiekowa: od 10 lat
Ilość graczy: 2-4
Gra nr 1  Można wypożyczyć
Gra nr 2  Można wypożyczyć

 

Quiz o Świecie
Quiz o Świecie to kolejna propozycja wydawnictwa Alexander . Tym razem możemy wykazać się wiedzą o świecie. Karty z pytaniami dotyczące różnych dziedzin to niezła dawka wrażeń, która jest gwarantem świetnej zabawy. Znajomość jak największej ilości poprawnych odpowiedzi predysponuje do zwycięstwa. Ponadto będziemy musieli wykazać się również zręcznością i umiejętnością strzelania…
z katapulty! Ów quiz to rozrywka, która sprawdzi się nie tylko w grupie przyjaciół, ale i polecana jest jako gra familijna. Wizualizacja graficzna, którą opatrzona jest plansza przenosi uczestników zabawy do różnych zakątków świata a uciekający piasek w szklanej klepsydrze decyduje o emocjonującym charakterze gry.
Dla urozmaicenia gra została tak skonstruowana, że po wprowadzeniu odpowiednich modyfikacji możemy uzyskać inny wariant zaawansowania.

Wydawnictwo: Alexander
Rok wydania: 2011
Kategoria wiekowa: od 10 lat
Liczba graczy: 2-4
Gra nr 9  Można wypożyczyć

 

Recykling
Jazda śmieciarką? Tak! To nie żart ! Zbierasz śmieci, sortujesz odpady, sprzątasz wysypisko – to dopiero początek świetnej zabawy!
Recykling to  gra familijna, której tematem przewodnim jest ekologia. Zwraca uwagę na środowisko i potrzebę dbałości o nie. Uwrażliwia nie tylko dzieci ale i dorosłych promując dobre postawy i nawyki proekologiczne. Uczy również zarządzania pieniędzmi, strategicznego myślenia i pracy w grupie, a to wszystko w klimacie dobrej zabawy i zdrowej rywalizacji.
Wyrazista grafika, czytelne symbole, oraz przemawiające hasła promujące ekologię w tle, a do tego sakiewka pełna euro banknotów!
To wszystko przed tobą. Spróbuj swoich sił i pomóż ocalić Siostrę Ziemię przed śmieciową zagładą!

Autor: Krzysztof Matusik
Wydawnictwo: Arystoteles
Rok wydania: 2017
Kategoria wiekowa: od 7 lat
Liczba graczy: 2-4
Gra nr 15  Można wypożyczyć

 

Rummikub
Kilkadziesiąt milionów egzemplarzy sprzedanych na całym świecie, tytuł prestiżowej niemieckiej nagrody Spiel des Jahres, wybitny projekt ukryty w geniuszu prostoty…  Tym wszystkim może pochwalić się planszówka Rummikub, która choć zadebiutowała w latach osiemdziesiątych stale zdobywa rzesze nowych wielbicieli i co więcej – ta gra potrafi łączyć pokolenia. Kto nie wierzy, niech spróbuje
co szykuje dla nas niepozorne pudełko, a szybko ulegnie  fascynacji. Celem  jest tworzenie, manipulowanie i wykładanie układów tabliczek (kostek) opatrzonych cyframi tak, by pozbyć się całego zgromadzonego zbioru. Choć brzmi banalnie, wymaga to od nas logicznego myślenia i uczy strategii planowania. Jeśli chcesz wykazać się sprytem, to gra jest w sam raz dla ciebie.

Autor: Ephraim Hertzano
Wydawnictwo: TM Toys
Rok wydania: 2014
Kategoria wiekowa: od 7 lat
Liczba graczy: 2-4
Gra nr 6  Można wypożyczyć

 

Ryzyk Fizyk Edycja Deluxe
Ile kilogramów waży dzwon Zygmunt? Ile żeber ma człowiek? Ile cel znajduje się w słynnym więzieniu Alcatraz? Znasz odpowiedź na tego typu pytania? Jeśli tak – zwycięstwo masz w kieszeni, jeśli nie – ryzykuj odpowiedź. Być może będziesz jej bliższy niż twoi rywale. Myślisz, że inny gracz jednak wie lepiej? Postaw na niego. Zgarniesz pulę, a przy okazji dowiesz się ciekawych rzeczy. Ta pełna emocji gra quizowa jest doskonałą propozycją na towarzyskie spotkanie, tym bardziej, że można grać drużynowo.
Dobra zabawa gwarantowana!

 

Autor: Dominic Crapuchettes
Wydawca: Egmont
Kategoria wiekowa: od 10 lat
Liczba graczy: 4 – 14
Gra nr 37   Można wypożyczyć

 

 

SPLENDOR
Tym razem przenosimy się do epoki renesansu.
Każdy z graczy jest bogatym handlarzem, który przez inwestowanie w kopalnie kamieni szlachetnych czy rekrutowanie rzemieślników trudniących się w ich obróbce, rywalizują o zwycięstwo. Uczestnicy muszą wykazać się sprytem i strategią, aby pozyskać jak największą ilość znaczników złota i klejnotów.
Ich zdobycie umożliwia osiągnięcie prestiżu i uznania, które pretendują do spotkania i współpracy z cenionym arystokratą.  Barwne przedstawienie graficzne sprawia, że każdy poczuje klimat epoki, do której przenosi nas gra, a dokładność wykonania elementów gry wpływa na jakość zabawy, jej czytelny odbiór i przyjemne obcowanie. Zatem, gotowi na zbieranie diamentów?

Wydawnictwo: Rebel
Projektant: Marc André
Ilustrator: Pascal Quidault
Rok wydania: 2017
Kategoria wiekowa: od 10 lat
Liczba graczy: 2 – 4
Gra nr 46   Można wypożyczyć

 

SUSHI GO!
Sashimi, pierożki gyoza, a może nigiri z łososiem?  Brzmi znajomo?
No właśnie! Udajemy się do restauracji, gdzie naszym zadanie jest stworzenie jak najlepszego zestawu dań sushi. Gracze Sushi go! dobierają karty w taki sposób by uzyskać jak najwyższą ilość punktów. Ten z uczestników, któremu się to uda zostaje mistrzem sushi.
Gra uczy myślenia strategicznego, łączy ryzyko z koniecznością przewidywania. Niepozorna kolorowa puszeczka kryje w sobie karty z uroczą grafiką przysmaków kuchni chińskiej wiec radzimy nie zasiadać do rundy karcianej głodnym 😉

 

Wydawnictwo: Rebel
Projektant: Phil Walker-Harding
Ilustrator: Nan Rangsima, Tobias Schweiger, Phil Walker-Harding
Rok wydania: 2016
Kategoria wiekowa: od 8 lat
Liczba graczy: 2 – 5
Gra nr 38   Można wypożyczyć
Gra nr 47   Można wypożyczyć

 

SCRABBLE
Tym razem czas na grę słowną.
Absolutna klasyka w świecie gier. Plansza z premiowanymi polami, sakiewka pełna literowych tabliczek, krzyżówka w trójwymiarze?
Mowa oczywiście o Scrabble. Konwencja prostoty w jakiej utrzymana jest ta gra niewiarygodnie pobudza szare komórki i rozwija kreatywność. Co więcej to nie tylko gra dla młodzieży i dorosłych. Dzieci poznają nowe słowa, uczą się ortografii, rywalizują i dobrze się bawią. Fakt ten przesądza o stwierdzeniu, że owa gra łączy pokolenia i nie ma w tym przesady. To również nie lada gratka dla wszystkich, którzy dają się ponieść finezji słowotwórczej.

Wydawnictwo: Mattel
Projektant: Alfred Mosher Butts
Rok wydania: 2012
Kategoria wiekowa: od 10 lat
Liczba graczy: 2-4
Gra nr 10  Można wypożyczyć

 

Story CubesKości Opowieści

Tak naprawdę nie jest to gra, choć oczywiście może się nią stać.
To tylko zależy od was!
Wyrzucacie 9 kości z rysunkami i tworzycie opowieść.
Można grać na czas, na najlepszą historię, albo po prostu bawić się
z przyjaciółmi.
Nieograniczona możliwość fantazjowania!

Projektant: Rory O’Connor
Wydawca: Rebel
Kategoria wiekowa: od 6 lat
Liczba graczy: 1-9
Gra nr 27  Można wypożyczyć

 

Superfarmer
Wyobraźmy sobie, że pracujemy na farmie i dzięki temu zarabiamy pieniądze. Naszym celem jest być superfarmerami. By tak się stało musimy w swojej hodowli mieć przynajmniej pięć gatunków zwierząt. Ale uwaga! Jeśli nie zachowamy właściwej ostrożności możemy łatwo je stracić. W okolicy grasują drapieżniki, które stanowią potencjalne zagrożenie dla hodowli. Figura psa, która pojawia się w grze jest szansą na uchronienie stada, jednak aby go pozyskać, trzeba poświęcić własne zwierzęta. Fakt, iż każdemu z graczy grozi niebezpieczeństwo
w postaci wilka i lisa, polujących na inne zwierzęta, nadaje dynamiki i wzbudza wiele emocji, zwłaszcza gdy stada się rozrastają a nie każdy
z graczy ma psa, który je obroni. Dzięki temu ta prosta gra to fantastyczny pomysł na spędzenie wolnego czasu w gronie przyjaciół. Zwycięzcą jest ten z uczestników, który jako pierwszy skompletuje po jednym zwierzęciu z każdego gatunku.

W zestawie znajdziemy przezabawnie figurki psów, ilustrowane kafelki, oraz barwne kostki z wygrawerowaną symboliką zwierząt. Grafika bez wątpienia cieszy oczy zarówno małych jak i dużych. Ponadto producent podaje w instrukcji drobne modyfikacje, dzięki którym możemy urozmaicać podstawową wersję gry – poznając ją na nowo i świetnie się bawić!

Autor: Karol Borsuk
Projekt graficzny i ilustracje: Piotr Socha
Wydawnictwo: GRANNA
Rok wydania: 2011
Kategoria wiekowa: od 7 lat
Liczba graczy: 2-4
Gra nr 22  Wypożyczona

 

Superfarmer 
Podstawowa, mniej bogata wersja powyższej gry, za to dla maksymalnie 6 osób.

 

 

 

 

Autor: Karol Borsuk
Projekt graficzny i ilustracje: Piotr Socha
Wydawnictwo: GRANNA
Rok wydania: 2014
Kategoria wiekowa: od 6 lat
Liczba graczy: 2-6
Gra nr 21  Wypożyczona

 

Szybcy i ścigani

W zależności od sytuacji (jesteś złodziejem lub policjantem) uciekasz lub ścigasz. W obu przypadkach gorące emocje są zapewnione.
Ta dynamiczna gra wymaga od uczestników sporej spostrzegawczości, uciekający muszą sprawnie wybierać drogę, a ścigający wykorzystać podpowiedzi świadków. W jakiej roli sprawdzisz się lepiej? Przekonaj się sam!

 

 

Projektant: Dave Neale i Antony Proietti
Ilustrator: Paweł Niziołek
Kategoria wiekowa: od 8 lat
Ilość graczy: 2 – 4
Gra nr 35   Można wypożyczyć

 

Tajniacy
Szef wywiadu kontaktuje się ze swoimi agentami, ale jak to w takich sytuacjach bywa, musi używać szyfru. Co gorsza, jego przeciwnik także ma swoją drużynę, dążącą do tego samego celu. W dodatku na wpadki agentów czyha zabójca… Któremu zespołowi agentów uda się szybciej skontaktować?

Gra w skojarzenia. Wspaniała zabawa i gimnastyka umysłu dla młodzieży i dorosłych. Według licznych opinii graczy, najlepiej gra się
w więcej osób, ale i dla dwóch to ciekawa zabawa. Niezliczona ilość kombinacji sprawia, że jest to gra z tych, które nigdy się nie nudzą.

Projektant: Vlaada Chvátil
Ilustrator: Tomáš Kučerovský
Wydawnictwo: Rebel
Kategoria wiekowa:  od 14 lat
Liczba graczy: 2 – 8
Gra nr 23   Można wypożyczyć

 

TANGRAM
Podtytuł gry Gra logiczna dla całej rodziny! jest jak najbardziej uzasadniony, ale nie mówi wszystkiego. To również, co rzadko
w planszówkach się zdarza, doskonała zabawa dla jednej osoby.
Zestaw siedmiu tanów (elementów klasycznej chińskiej łamigłówki) pozwala na ułożenie przeróżnych figur przedstawionych na kartach. Bynajmniej nie jest to proste, a jeśli dołożyć do tego klepsydrę…
Wariant gry dla dzieci, które układają figury na podstawie kart z rozwiązaniami sprzyja rozwijaniu zdolności manualnych i logicznemu myśleniu. A dla wszystkich jest to naprawdę dobra zabawa.

Wydawnictwo: Kukuryku
Rok wydania: 2015
Kategoria wiekowa: od 6 lat
Ilość graczy: 1 – 4
Gra nr 25  Można wypożyczyć

 

Tappi
Wiking  Tappi  tym razem nie w wersji książkowej a gry planszowej. To ciekawa propozycja dla najmłodszych. W zestawie znajdziemy dwie gry planszowe i jedną pamięciową. Barwna szata graficzna, przyjemne dla oka bajkowe ilustracje, podchwytliwe pytania i Chichotkowe Karty z zadaniami  zapewne wprawią każdego gracza w dobry nastrój. Przed nami ścieżka pełna emocjonujących przygód, a zwycięzcą jest ten kto pierwszy dotrze na urodzinowe przyjęcie Tappi’ego.
By rozbudzić waszą ciekawość co kryją przed wami karty, oto odsłony kilku z nich. Karty Chichotkowe sprawdzą czy potrafisz zatańczyć
z Gburkiem, zawyć jak wilk albo dosięgnąć chmur! Z kolei karty Mądrej Głowy zawierają polecania typu: odszukaj Leśną Wróżkę, wymień zwierzę na literę „W” czy znane ci owoce.
To wspaniała gra pełna wesołej zabawy, z aspektem edukacyjnym, ćwiczeniami fizycznymi oraz logopedycznymi, a to wszystko w jednym pudełku!

Gry Urodziny Tappiego i Urodzinowa gra w pamięć na podstawie serii książek Marcina Mortki
Autor: Anna Sobich-Kamińska i Michał Kamiński
Ilustracje: Marta Kurczewska
Gra Węże i drabiny
Ilustracje: Paweł Zaręba
Wydawnictwo: Wydawnictwo Zielona Sowa
Rok wydania: 2017
Kategoria wiekowa: od 4 lat
Liczba graczy: 2-5
Gra nr 11  Można wypożyczyć

 

Tik Tak Bum
Tykająca bomba określa czas rozgrywki.
Uważaj, żeby nie wybuchła właśnie tobie.
W tym celu musisz jak najszybciej ułożyć słowo z podanymi literami. Nie zdążyłeś? Otrzymujesz kartę, ale w tym przypadku to nie atut.
Kto ma najwięcej kart – przegrywa. Pasjonująca rywalizacja gwarantowana!

 

Autor gry: Los Rodriguez
Wydawca: Piatnik
Kategoria wiekowa: od 12 lat
Ilość graczy: 2 – 12
Gra nr 39   Można wypożyczyć

 

Tytus, Romek i A’Tomek
Dla znawców komiksów Tytus, Romek i A’Tomek autorstwa Papcia Chmiela (Henryka Jerzego Chmielewskiego) to nie lada gratka – gra planszowa!
Dla tych, którzy nie znają zabawnych historii Tytusa i jego ludzkich przyjaciół to doskonała okazja, aby ich poznać, a przy okazji poznać tajniki powstawania komiksów. Bo gra polega właśnie na stwarzaniu opowieści. Za pomocą specjalnych żetonów z postaciami, pojazdami, tekstami itd. gracze budują swoje komiksy, uprzednio licytując za pomocą debilarów upragnione elementy. Dla najlepszych twórców nagrodami są kokosy i ordery. Wygrywa ten, kto zbierze ich najwięcej.
Gra zarówno dla starszych dzieci jak i dorosłych. Dobra zabawa gwarantowana!

Autor reguł gry: Reiner Knizia
Ilustracje na podstawie komiksu stworzonego przez Henryka Jerzego Chmielewskiego
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2015
Kategoria wiekowa: od 8 lat
Ilość graczy: 2 – 5
Gra nr 48   Można wypożyczyć

 

Wsiąść do pociągu: Pierwsza podróż
Dla tych którzy szukają wrażeń i chętnie wybierają się w nieznane koleją, ta gra  to strzał w dziesiątkę!
Wersja Pierwsza podróż przeznaczona jest dla najmłodszych ale nie tylko! Mile widziane są rozgrywki rodzinne.
Wartka akcja nadaje tempa a więc nie ma tu miejsca na nudę.  W grze trzeba wykazać się umiejętnością planowania tras i realizowania biletów tak, aby pokonać rywali.
Pomysłowa plansza nadaje zabawie charakteru edukacyjnego. Jasno ujęte reguły nie wymagają modyfikacji, bajeczna oprawa graficzna zachęci każdego, a to wszystko w otoczeniu lokomotyw i kolorowych wagoników, miniaturowych oczywiście.

Wydawca: Rebel
Rok wydania: 2017
Kategoria wiekowa: od 6 lat
Ilość graczy: 2 – 4
Gra nr 40   Wypożyczona

 

Wymyśl to!
Kolejna nowa odsłona gry z dzieciństwa – Państwa, miasta na B, albo na …, tym razem zabawa z pomocą kart i kilku dodatkowych utrudnień.
„Wymyśl to! Niewielka, ale bardzo zabawna gra imprezowa” to rzeczywiście dobra rozrywka w gronie rodziny lub przyjaciół. Tu nie trzeba być omnibusem, liczy się dobry refleks i błyskotliwość. Emocje i dobry humor zapewnione!

 

 

Projektant: Nikolay Pegasov
Ilustrator: Sergey Dulin
Wydawca: Rebel
Kategoria wiekowa: od 7 lat
liczba graczy: 2 – 10
Gra nr 28  Można wypożyczyć

 

Zosia i jej ZOO
Dla tych, którzy kochają zwierzęta i zdążyli się już zaprzyjaźnić z Zosią, bohaterką serii książek Amelii Cobb, polecamy grę Na ratunek zwierzętom. Zadaniem graczy jest uratowanie jak największej liczby zwierząt, którymi zaopiekuje się tytułowa bohaterka. Barwne ilustracje oraz proste i czytelne zasady gry umilą czas najmłodszym.
W zestawie obok gry podstawowej znajdziemy Podróż do nowego domu – wersja chińczyka, w której występują ryby, jaszczurki, ptaki i lwy! Sympatyczne wizerunki dzikich zwierząt zdobiących karty oraz wyraziste planszowe ilustracje to godny uwagi walor poznawczy, przez który dzieci mogą uczyć się bądź utrwalać nazwy zwierząt oraz wyobrazić sobie warunki naturalne w jakich żyją. Uwrażliwianie najmłodszych na losy zwierząt jest wartościowym argumentem dla rodziców kierujących się w wyborze gry dla swoich dzieci, dlatego na każdego z przyjaciół Zosi w zestawie czeka niespodzianka – książka z nowymi przygodami małej opiekunki.
Przekonaj się sam czy rozumiesz język zwierząt tak jak ona i dowiedz się jaki nowy gość zamieszka w jej zoo!

Autorka książki: Amelia Cobb
Autorka gier: Anna Sobich-Kamińska
Ilustracje: Katarzyna Nowowiejska
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Rok wydania: 2016
Kategoria wiekowa: od 6 lat
Liczba graczy: 2-4
Gra nr 12  Można wypożyczyć