Logo Biblioteka Publiczna
MiG Szamotuły
im. Edmunda Calliera

 

Życie każdego regionu to wielość zdarzeń, życie społeczne i przeżycia ludzi mieszkających na interesującym nas terenie. Po latach, jeśli te najbardziej ważne historie nie zostaną w jakiś sposób utrwalone, zapisane bądź sfotografowane jest niebezpieczeństwo, że zostaną całkowicie zapomniane. Tego właśnie chcemy uniknąć i ocalić od zapomnienia wszystko to, co dla naszego regionu było i nadal jest ważne, ponieważ wpłynęło i wciąż wpływa na naszą współczesną rzeczywistość.

Jak to zrobić? Wiemy jak i już to robimy. Przeprowadzamy wywiady z mieszkańcami naszego regionu, którzy mają ciekawe historie do przekazania. Jak przystało na współczesne standardy zapisujemy to cyfrowo i tworzymy skatalogowane zasoby. Jeden z naszych celów to utworzenie Archiwum Historii Mówionej. Z wielką satysfakcją i wdzięcznością przyjmujemy powierzone nam pamiątki. Jeśli ktoś nie zamierza rozstać się np. ze zdjęciami proponujemy ich zeskanowanie.

Obiecująco rozpoczęły się również wizyty dzieci i młodzieży szkolnej w naszej pracowni regionalnej. Nawet skromne 30 minut takiej „lekcji regionalnej” uwrażliwia młodych ludzi na historię własnej rodziny, na przeszłość. Być może zmotywuje do zadania pytań rodzicom albo dziadkom o wydarzenia z przeszłości. Młodzież dowiaduje się, że dysponujemy ciekawymi książkami i materiałami, które mogą być pomocne w czasie dalszej edukacji i pisania np. prac licencjackich bądź magisterskich, związanych z tematyką naszego regionu.

Zamiast wyrzucać na śmietnik stare zdjęcia i pamiątki zachęcamy do kontaktu z pracownikami naszej biblioteki, być może te pamiątki z przeszłości okażą się interesujące i warte ocalenia.

Skip to content