Logo Biblioteka Publiczna
MiG Szamotuły
im. Edmunda Calliera

Wczoraj w auli biblioteki odbyła się prelekcja dr Izabelli Kopczyńskiej z Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu „Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat”.
Data prelekcji nie była przypadkowa, ponieważ na niedzielę, 24 marca, przypadała 80. rocznica zbrodni w Markowej na Podkarpaciu, kiedy to niemieccy żandarmi zamordowali całą rodzinę Ulmów i ukrywających się u nich ośmioro Żydów, właśnie za to, że nieśli im pomoc. Poświęcenie Józefa i Wiktorii Ulmów jest uznawane za symbol niesionej przez Polaków pomocy skazanym na zagładę, a 24 marca ustanowiono Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
Dr Izabella Kopczyńska w swojej prelekcji przedstawiła uczestnikom sytuację ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej, obejmującą getta, obozy zagłady i represje wobec osób niosących pomoc Żydom w czasie okupacji niemieckiej. Omówiła działania najbardziej znanych Polaków niosących pomoc ludności żydowskiej: wspomnianych już Józefa i Wiktorii Ulmów, Antoniny i Jana Żabińskich, siostry Matyldy Getter, Henryka Sławika, Grupy Ładosia, Rady Pomocy Żydom ,,Żegota”.
Polacy stanowią najliczniejszą grupę ratującą Żydów w czasie II wojny światowej. Najwyższe izraelskie odznaczenie cywilne nadawane nie-Żydom, ,,Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, przyznawane przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Jad Waszem w Jerozolimie, otrzymało ponad 7 tysięcy Polaków.

 

Skip to content