Jak uczcić 105. rocznicę Odzyskania Niepodległości? Na rowerze! I Szamotulski Rajd Niepodległości już za nami!

MTR Szamotuły zorganizowało „Kilometry dla Niepodległej”, a nasza biblioteka była partnerem tego wydarzenia. W sobotę, 4 listopada z okazji 105. rocznicy Odzyskania Niepodległości uczestników czekało 105 km jazdy rowerem. Trasa prowadziła spod biblioteki, przez Łukowo, Biedrusko, Owińska, Poznań, Lusowo, Przyborowo, a na finał uczestnicy przyjechali znów do biblioteki.

Rajd miał na celu uczczenie 105. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego oraz 190. rocznicy urodzin Edmunda Calliera. Punkty na trasie przebiegały przez miejsca pamięci narodowej. Rowerzyści odwiedzili Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie, zapalili znicz przy mogile Edmunda Calliera, patrona biblioteki oraz zatrzymali się przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu.

Wydarzenie miało także charakter charytatywny, gdyż aby wziąć udział w konkursie należało wpłacić wpisowe, cegiełkę w wysokości minimum 40 zł na rzecz Zuzanny Adamczak.

Pogoda dopisała, a widoki na trasie były niezwykłe malownicze dzięki tej jesiennej porze.

Pokonanie trasy rajdu zostało nagrodzone wyjątkowym medalem.