Logo Biblioteka Publiczna
MiG Szamotuły
im. Edmunda Calliera

Być jak Mikołaj Kopernik… Któż by nie chciał?

W sobotę, 18 listopada, w bibliotece można było się wcielić w rolę nie tylko astronoma, ale także astronauty. Wszystko za sprawą tajemniczego namiotu przypominającego balon, który pojawił się w bibliotece…

A było to mobilne planetarium. Swoją opowieścią w przestrzeń kosmiczną zabrał uczestników wydarzenia Daniel Stasiak, który od dziecka pasjonował się astronomią. Opowiedział o swoich podróżach, np. na zachodnią półkulę Ziemi, gdzie oglądał całkowite zaćmienie słońca. Można było nawet dotknąć spadających gwiazd! Każdy z uczestników mógł się przekonać jak wygląda meteoryt.

Podczas trzech seansów w mobilnym planetarium dzieci i dorośli najpierw obserwowali niebo z powierzchni Ziemi. Dowiedzieli się jakie gwiazdozbiory można zobaczyć na niebie, jak wygląda niebo latem, a jak zimą i jaki dodatkowy znak zodiaku można odnaleźć wśród gwiazd. Następnie uczestnicy polecieli w kosmos i poznali wszystkie planety Układu Słonecznego. To było niesamowite widowisko!

Po seansie niespodziankę przygotowały Uczennice I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Piotra Skargi w Szamotułach wraz z opiekunem grupy, Panią Ewą Wieczorek. Wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę „W Układzie Słonecznym”, a później przyszedł czas na rywalizację. Najpierw uczestnicy podzieleni na drużyny, na czas mieli za zadanie prawidłowo uporządkować kolejność planet od Słońca, a następnie każdy mógł wziąć udział w quizie o Mikołaju Koperniku, który ułożyły Uczennice Liceum. Nie było łatwo i z udzieleniem odpowiedzi na niektóre pytania nawet dorośli mieli problem 😉
W każdej z trzech grup wyłoniono jednak zwycięzców, którzy otrzymali nagrody.

Bieżący rok 2023 jest Rokiem Mikołaja Kopernika (1473-1543), ponieważ obchodzimy 550. rocznicę urodzin i 480. rocznicę śmierci astronoma. Tak spędzony dzień był więc wspaniałą okazją do przybliżenia postaci Mikołaja Kopernika i jego osiągnięć.

 

Dziękujemy Pani Ewie Wieczorek oraz Uczennicom I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Piotra Skargi w Szamotułach za przygotowanie zabaw i quizu.

 

Skip to content