Logo Biblioteka Publiczna
MiG Szamotuły
im. Edmunda Calliera

 

Działo się w bibliotece! Zajęcia ruchowe z książką, dogoterapia i biblioteczna Szkoła Magii. Na pewno się nie nudziliśmy 😉

Pierwszy tydzień ferii upłynął nam pod hasłem Książka w ruchu. Przez trzy dni pani Marysia zachęcała dzieci do aktywności za pomocą kolorowej chusty czy plansz. Zabawy ruchowe przeplatane były czytaniem książek. I chociaż śniegu za oknem zabrakło, to w bibliotece odbyła się nawet bitwa na papierowe kule. Do góry nogami, Strach ma wielkie oczy i Małe stopy-wielkie kroki, to tematy zajęć, które przeprowadziła pani Marysia.
W czwartek i piątek ponownie odwiedziła nas suczka Holly wraz ze swoją opiekunką, Oliwią Hawryszkiewicz. Labradorka uczęszczała do specjalnego psiego przedszkola, by dziś mogła pracować z dziećmi w ramach zajęć terapeutycznych. Uczestnicy spotkań dowiedzieli się, jak należy postępować z psem, jakie umiejętności ma Holly. Suczka pokazała dzieciom różne sztuczki: szukała schowanych w zabawce smaczków, pokonywała tunel, a nawet namalowała obraz! Dzieci były zachwycone.

W drugim tygodniu ferii zamieniliśmy czytelnię w Szkołę Magii, czyli realizowaliśmy zajęcia inspirowane serią książek o Harrym Potterze. W poniedziałek mali czarodzieje poznali Hogwart i jego cztery domy: Gryffindor, Slytherin, Ravenclaw i Huffelpuff, a następnie tiara przydziału określiła, do którego z nich dzieci trafią. Zrobiliśmy także magiczne zakładki z bohaterami tej magicznej powieści.
We wtorek odbyła się Lekcja Zaklęć. Uczniowie bibliotecznej Szkoły Magii poznali takie zaklęcia jak Alohomora, Revelio czy Reparo, ale żeby móc czarować najpierw trzeba było zdobyć różdżkę. Niestety nie ma w okolicy sklepu z różdżkami, a do Olivandera na ulicy Pokątnej jest trochę daleko, dlatego każde dziecko przygotowało różdżkę samodzielnie.
W środę pan Tomasz z VolleyLab przeprowadził pokaz chemiczny, czyli Lekcję Eliksirów. Oczarował wszystkich nagłym pojawieniem się pary, zmianą koloru cieczy, wywoływaniem ognia czy też prezentacją, jak działa odrzutowiec na przykładzie pędzącej…butelki!
W czwartek przyszedł czas na lekcję zielarstwa. Uczniowie dowiedzieli się, że magiczne rośliny znajdą nie tylko w książkach, ale także w lasach, na łąkach, a nawet w przydomowych ogródkach. Świetnie poradzili sobie z zadaniem dopasowania nazw leczniczych roślin, np. czosnku, kopru, melisy czy czarnego bzu, do ich ilustracji, a także nie mieli większych problemów z rozpoznaniem i nazwaniem przypraw, które czarują w kuchni smakiem. Później przyszedł czas na magiczne zadanie i przesadzanie mandragor.
Niestety, wszystko co dobre, zbyt szybko się kończy i w piątek przyszedł czas, by zakończyć ferie w bibliotece. Każde z dzieci zostawiło po sobie pamiątkę wypełniając czarodziejski formularz i rysując obrazek na jego odwrocie. Z kart powstała Wielka Księga Magii. Na osłodę smutków, że to już koniec, przygotowaliśmy magiczną niespodziankę- tort! Tego uczestnicy zajęć feryjnych się nie spodziewali.

Mamy nadzieję, że przez te dwa tygodnie uczestnicy zajęć bawili się tak samo dobrze jak my 🙂

Więcej zdjęć w galerii na naszym Facebooku 😉

 

Skip to content