Bomby nasienne. Brzmi niepokojąco? Nic bardziej mylnego, to bomby, które sprawią wybuch prawdziwej natury 😉
Zwane są również kulami ziemskimi czy nasiennymi.

Wszyscy wiemy, że kiedy wysiewamy trawę lub kwiaty duża część nasionek może zostać zdmuchnięta przez wiatr lub wydziobana przez ptaki. Kule nasienne rozwiązują ten problem. Bomby te składają z gliny i nasion. Glina jednocześnie trzyma nasiona razem, ale też zapobiega ich wysychaniu. Nasion nie zdmuchnie wiatr czy nie spłyną w deszczu, a ptaki nie dostana się tak łatwo do środka kuli. To pozwoli nasionkom wykiełkować, później kula się rozpadnie, a rośliny zakorzenią w ziemi. Można w nich ukryć na przykład nasiona roślin miododajnych.

W ramach Dziecięcej Biblioteki Doświadczeń wraz z Fundacją Varietae 27 maja odbyły się warsztaty tworzenia takich bomb nasiennych.

Trzeba się było trochę pobrudzić, ale dla dzieci to żadna przeszkoda. Z zapałem więc lepiły i ugniatały kulki, chowając w nich cenne nasionka roślin miododajnych, by później taką kulkę zabrać do domu i umieścić w przydomowym ogródku lub na balkonie i czekać, aż nasiona wypuszczą roślinki. Dziękujemy Fundacji Varietae za cenną lekcję ekologii i dobrą zabawę.