To już 12. odsłona Narodowego Czytania. Tegoroczną lekturą był Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej.

„Justyna uśmiechała się.
— Zagadki w tym żadnej nie ma — odpowiedziała. — Właśnie dlatego, że dumna jestem, nie chcę być wzięta za żonę przez wspaniałomyślność i bohaterstwo, przez cud Opatrzności albo świętego Antoniego, z łaski, z namowy… Wolę zawdzięczać byt i szczęście sercu człowieka, który mnie kocha, i wspólnej z nim pracy…”
Finał trzytomowej powieści „Nad Niemnem” wspaniale zaprezentowali 8 września podczas Narodowego Czytania 2023 uczniowie ósmej klasy Szkoły Podstawowej nr 1 w Szamotułach.
Po powitaniu gości, Starosty Szamotulskiego Beaty Hanyżak, Przewodniczącego Rady Miasta i Gminy Szamotuły Mariana Płacheckiego oraz Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 Wojciecha Kaczmarka, najpierw przybliżono postać autorki, Elizy Orzeszkowej, a następnie, z Muzeum Zamek Górków w tle, uczniowie odczytali zakończenie historii Justyny Orzelskiej i Jana Bohatyrowicza wcielając się w poszczególnych bohaterów.
Rozwiązaliśmy także quiz o „Nad Niemnem”, który można było wypełnić w naszej bibliotece.
Na zakończenie chętni słuchacze mogli ułożyć rustykalny bukiecik z polnych kwiatów.
Dziękujemy za wspólne czytanie i zapraszamy za rok 🙂
Współorganizatorzy:
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Szamotuły