Logo Biblioteka Publiczna
MiG Szamotuły
im. Edmunda Calliera

To były niezwykłe wakacje. Wypełnione spotkaniami z książką i warsztatami plastycznymi. Będziemy je długo i mile wspominać.

 

Lipiec był baśniowy! Cykl wakacyjnych zajęć dla dzieci zaczęliśmy 4 lipca od poznania baśni z różnych stron świata: od naszych szamotulskich legend po baśnie afrykańskie. Dzieci wysłuchały japońskiej baśni „Zaczarowany imbryczek”, a następnie sprawdziliśmy swoją wiedzę na temat bajkowych postaci. Dzieci musiały dopasować obrazki w pary. Wiemy, że w książkach kryje się magia, więc sami taką książkę stworzyliśmy.  Z dwóch kartek papieru wyczarowaliśmy książeczki-skrytki, w których można schować swoje skarby.

 

Czym są wróżki? Jak zostały sklasyfikowane? W jakich baśniach je spotkamy? I gdzie mieszkają wróżki? My już wiemy!
I w czwartek, 6 lipca,  zbudowaliśmy dziś dla nich piękne, kolorowe drzwi, by wróżki domowe (w tym Wróżka Zębuszka) mogły bez problemu dostać się do dziecięcych pokoików.
11 lipca baśni o księżniczce na ziarnku grochu dzieci wysłuchały podczas kolejnych wakacyjnych warsztatów w bibliotece. Wspominaliśmy także o Śpiącej Królewnie czy Królewnie Śnieżce. Ale nie tylko w baśniach sen odgrywa dużą rolę, a przede wszystkim w naszym życiu. Dzieci zapoznały się więc z zasadami zdrowego snu, a żeby ten był nie tylko zdrowy, ale też miły i kolorowy, wykonaliśmy łapacze snów. Koniec z koszmarami, chronić nas będą własnoręcznie wykonane amulety.
Czym byłby rycerz bez swojego wiernego rumaka? O zamkach, pałacach, księżniczkach, rycerzach na koniach rozmawialiśmy podczas warsztatów 13 lipca. Dzieci poznały różnicę pomiędzy zamkiem a pałacem, dowiedziały się nieco o naszym szamotulskim zamku oraz wysłuchały legendy „O zamku, który pogrążył się w błocie”. W czasie warsztatów powstały także owe rumaki, a nawet bajeczne jednorożce!
Na wtorkowych zajęciach 18 lipca dzieci dowiedziały się jakie baśnie trafiły z książki na ekran, a jakie z ekranu do książki. Kim był Walt Disney i jakie znane baśnie zekranizowano w jego wytwórni? Przypomnieliśmy sobie także przygody rybki Nemo w odczytanej opowieści. Następnie w ruch poszły nożyczki i kleje, a dzieci postawiły na nogi ulubione postacie z bajek. W wersji 3D.
Miejscem akcji rozmaitych baśni często jest las. Mroczny lub magiczny. Znamy leśne przygody Czerwonego Kapturka, Jasia i Małgosi, Królewny Śnieżki czy też Złotowłosej i trzech niedźwiadków. 20 lipca poznaliśmy kolejną baśń – „Chata w lesie”.
Dzieci dowiedziały się też jakie warstwy ma las oraz jak należy się w tym lesie zachowywać. Rozwiązywały krzyżówki i rebusy dotyczące tego tematu. A później sami tworzyliśmy las – w słoiku! Mieszaliśmy warstwy ziemi, piasku i kamyków, posadziliśmy roślinki, ozdobiliśmy słoiki, by w naszych słoikowych lasach mogły zamieszkać magiczne stworzenia.
25 lipca dzieci spotkały się z autorką bajek i wierszy dla dzieci, Mirosławą Woźną oraz dowiedziały się Jak powstają bajki? Relację z tego spotkania możecie zobaczyć tutaj.
Ostatnie z baśniowych zajęć odbyły się 27 lipca. Dzieci poznały baśnie, legendy i podania z najbliższej okolicy. Wysłuchały podania „Królewna na dnie studni”. Po całym miesiącu słuchania o baśniach i baśni teraz uczestnicy zajęć sami będą mogli je opowiadać. Na warsztatach z puzzli-wycinanek należało utworzyć baśniową postać, posklejać ją i wyciąć. Powstawały piękne „laleczki”, którymi można bawić się w teatrzyk i zilustrować wymyślone baśnie.
Nowy miesiąc, nowy temat przewodni naszych letnich warsztatów. Sierpień rozpoczęliśmy z wiatrem lub pod wiatr!
1 sierpnia dzieci dowiedziały się czym jest wiatr, jak powstaje oraz w jakim kierunku wieje. Posłuchały przygód przyjaciół ze Stuwiekowego Lasu, którym wiatr to pomagał, to przeszkadzał. Podczas warsztatów wykonali kolorowe wiatrowskazy. Wystarczy je powiesić na balkonie czy podwórku i obserwować, w którą stronę wieje wiatr.

3 lipca nabraliśmy wiatru w żagle! Uczestnicy letnich warsztatów dowiedzieli się jak można opłynąć świat. Kto zrobił to jako pierwszy? Kto pływał po oceanach kajakiem? Dzieci dowiedziały się także, że nie trzeba być dorosłym, żeby płynąć dookoła świata, bo Laura Dekker i Jessica Watson były niewiele starsze od nich, gdy samotnie przemierzały świat na swoich łodziach.

 

Uczestnicy mieli za zadanie odnaleźć także różnice między żaglowcami oraz wytropić wszystkie szczury, które zalęgły się na jednym z nich. Dzieci wysłuchały wiersza o spotkaniu statku Stefan Batory z żaglowcem Dar Pomorza i dowiedziały się komu wiatr na morzu pomaga, a komu przeszkadza. A gdy poznały budowę żaglówki, to same mogły ją wykonać – metodą origami i ozdobić wg własnego pomysłu.
Dmuchawce, latawce, wiatr… Czy wiatr pomaga czy przeszkadza przyrodzie? Jak roznoszą się pyłki drzew i kwiatów? Jak rozwija się mlecz, jak powstaje dmuchawiec i co się wydarzy, gdy go zdmuchniemy? Tego dowiedziały się dzieci podczas wakacyjnych warsztatów 8 sierpnia. Następnie same namalowały dmuchawce, ale nie pędzelkiem, a za pomocą papierowej rolki! Vincent van Gogh słynął ze słoneczników, a nasi mali artyści z dmuchawców.
Polecieć chcę… Dokąd? I jak? O tym rozmawialiśmy na wakacyjnych warsztatach 10 sierpnia. O samolotach, paralotniach, szybowcach, helikopterach i balonach. Dzieci wysłuchały przygód Martynki, która samolotem wybierała się do Włoch, a później same stworzyły powietrzny środek transportu, czyli balon z koszyczkiem.
Skoro tematem sierpniowych warsztatów jest wiatr, nie mogło więc zabraknąć… wiatraków!
17 sierpnia rozmawialiśmy między innymi o tym, gdzie można je spotkać, do czego służą, co dzięki nim powstaje i kto przy wiatrakach pracuje. Wspominając o tym, że kiedyś mąkę produkowało się właśnie w wiatrakach i młynach wodnych, wysłuchaliśmy wspólnie wiersza o ,,Starym wodnym młynie”. Postanowiliśmy wykonać swoje własne wiatraczki, lecz nie z drewna, betonu czy stali, a… z papieru!
Jeśli o wiatrakach mowa, to musieliśmy je zobaczyć na żywo! 21 sierpnia wybraliśmy się na wycieczkę do Muzeum Młynarstwa w Jaraczu, a relację z tej wyprawy przeczytacie tutaj. 
Wiatr to poruszone powietrze. 22 sierpnia dr Tomasz Manszewski zaprezentował w bibliotece szereg doświadczeń fizycznych. Zobaczcie relację z tego pokazu!
Wznoszą się w powietrze, unoszą na wietrze. Inne sprawnie pływają lub szybko biegają. Choć różne – wszystkie skrzydła , pióra i dzioby mają. Kto to taki? Oczywiście, że ptaki! ,,Wiatr w skrzydła” był tematem zajęć 24 sierpnia.
Rozmawialiśmy o przeróżnych ptakach – tych dużych i małych, lotnych i nielotnych. Wspólnie zgadywaliśmy nazwy gatunków i omawialiśmy środowiska, w których można je spotkać. Po teorii przyszedł czas na praktykę – wykonaliśmy piękne barwne ptaki z papieru!
Przeminęło z wiatrem? Wcale nie! Na wtorkowych wakacyjnych warsztatach 29 sierpnia rozmawialiśmy o naszych przodkach i historiach rodzinnych. Dzieci wysłuchały historyjki z książeczki pt. ,,Brat” Barbary Supeł. Uczestnicy dowiedzieli się też, czym jest drzewo genealogiczne i wykonali własne drzewka.
I przyszedł czas na odlot! Koniec wakacji, ptaki wracają powoli do ciepłych krajów, a dzieci do szkoły. 31 sierpnia odbyły się już ostatnie wakacyjne zajęcia. Porozmawialiśmy o tym, gdzie je spędziliśmy, a dzieci wysłuchały przygód książkowej Martynki o wakacjach u babci na wsi. Żeby zachować te piękne, wakacyjne wspomnienia, podczas warsztatów dzieci samodzielnie wykonały i ozdobiły ramki na zdjęcia. Te wakacje na pewno były niezapomniane.
Skip to content