Logo Biblioteka Publiczna
MiG Szamotuły
im. Edmunda Calliera

Jakkolwiek – to grupa miłośników sztuki, artystów niedzielnych i osób chcących propagować różnego rodzaju działania artystyczne w naszym mieście (powiecie, województwie, kraju, świecie… 🙂

Nazwa grupy wywodzi się z pierwotnej nazwy: GAJA (Grupa Artystów Jakkolwiek Artystycznych).

Inauguracja Jakkolwiek odbyła się 6 października 2010 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Szamotuły. Grupę stanowią osoby zajmujące się plastyką, rękodzielnictwem, poezją i inną twórczością artystyczną. Jedną z pierwszych jej inicjatyw było otwarcie 8 listopada 2010 r. w bibliotece – Galerii Jednego Dzieła.
Do dziś wystawiono tu ok. 100 prac zarówno członków grupy, jak i osób, które chcą pokazać swoją twórczość szerszej publiczności – każdy bowiem ma możliwość prezentacji.

W czerwcu 2011 r. podczas obchodów Dni Szamotuł, Grupa Jakkolwiek wraz z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Szamotuły oraz wieloma innymi instytucjami, wspierana przez darczyńców i wolontariuszy, w ramach swojego „Projektu Halszka” zorganizowała cykl imprez związanych z postacią Halszki z Ostroga.

W latach 2011 – 2017 odbyło się kilkanaście wystaw Grupy Jakkolwiek, zazwyczaj poprzedzane konkursami lub zaproszeniem do współpracy chętnych miłośników plastyki i literatury, m.in. Jakkolwiek pudło,Kobiecość jakkolwiek, Jakkolwiek o ptakachNie tylko Lokomotywa, czyli Tuwima jakkolwiek malowanie, Jakkolwiek Domino  i inne.

W 2017 r. z inicjatywy Jakkolwiek, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Szamotuły wydała publikację Subiektywny przewodnik po Ziemi Szamotulskiej, na którą złożyły się głównie prace plastyczne i poetyckie członków Grupy Jakkolwiek, stanowiące swoistą poetycko-malarską zachętę do odwiedzin naszego regionu. Rok później powstała druga część przewodnika.

W planach – dalsze części Subiektywnego… oraz następne konkursy i wystawy.

Grupa Jakkolwiek jest formacja otwartą – zaprasza osoby z pasjami: plastycznymi, pisarskimi, fotograficznymi itp.
Wszelkich informacji o grupie oraz terminach najbliższych jej spotkań udziela Roma Cyprowska (Czytelnia).

 

Skip to content