Logo Biblioteka Publiczna
MiG Szamotuły
im. Edmunda Calliera

 

Obchody Roku Mikołaja Kopernika w naszej bibliotece nie mogłyby się odbyć bez przybliżenia najsłynniejszego dzieła astronoma, czyli „O obrotach sfer niebieskich”.

„Dzieło Mikołaja Kopernika i jego odbiór przez wieki” to tytuł wykładu mgr. Jakuba Łukaszewskiego, starszego bibliotekarza z Pracowni Starych Druków Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, który odbył się w sobotnie popołudnie, 18 listopada.

Wystąpienie to poprzedziła prezentacja Uczennic I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Piotra Skargi w Szamotułach – „Instrumenty astronomiczne Mikołaja Kopernika”. Dziewczęta objaśniły czym były trikwetrum, astrolabium pierścieniowe oraz kwadrant słoneczny i było to doskonałe wprowadzenie do wykładu.

Pan Jakub Łukaszewski przedstawił historię dzieła Mikołaja Kopernika pod kątem wydawniczym. Opowiedział, jak dosżło do tego, że owa księga została wydana drukiem, kto namawiał na to astronoma, a nawet w jaki sposób składano strony.
Przywiózł także faksymilie rękopisu „O obrotach sfer niebieskich”, czyli dokładną kopię, idealne odwzorowanie oryginału, nie tylko tekstu, ale też kleksów czy śladów palców. Można było dotknąć, obejrzeć to największe dzieło Mikołaja Kopernika także w formie drukowanej. Niepowtarzalna okazja!

Skip to content