Wokół drzewa to hasło, pod którym działamy w ramach Zielonej inicJATYwy w drugiej edycji Akademii Klimatycznej Biblioteki dla Klimatu Fundacji FRSI.
Tym razem postanowiliśmy przyjrzeć się szamotulskim drzewom, poszukać wśród nich pomników przyrody lub cennych drzew, które warto byłoby objąć ochroną.
To jeden z powodów, dla których warto dbać o miejską zieleń- jest domem lub miejscem stołowania się wielu zwierząt, głównie ptaków. To o nich opowiadaliśmy 29 listopada rodzicom i dzieciom podczas warsztatów Wokół drzewa- jego mieszkańcy.
Uczestnicy wykonali zawieszki z ziaren dla ptaków, którymi będą mogli dokarmiać tych lotnych mieszkańców miast, gdy nadejdzie zima i przyjdzie mróz. Oczywiście wcześniej poznali zasady prawidłowego dokarmiania ptaków. Gdy ptasie ciasteczka czekały w lodówce, by nabrały formy, rodzice i dzieci wysłuchali opowieści „Ptaki” z serii Mali przyrodnicy, która za pomocą wilgi Fiji przedstawiała rozmaite gatunki. Poznali także dziesięć (z ponad 200) ptaków występujących w mieście. Przedstawione zostały te, które gniazdują na drzewach, ale drzewa są ważne dla wszystkich. Na koniec, by sprawdzić, czy wszyscy byli uważni, przeprowadziliśmy quiz, który sprawdzał wiedzę uczestników na temat bioróżnorodności, znaczenia drzew w mieście, gatunków ptaków, ale też zaskakiwał pytaniami o ptaki z popularnych dziecięcych książek. Były oczywiście nagrody! Zwycięzcy otrzymali coś do poczytania dla rodziców: książkę „Cyborg w ogrodzie” Julii Fiedorczuk, książki i escape booki oraz karmniki, które będą mogli zawiesić w swoich ogrodach lub na balkonach. Zaprosiliśmy rodziców do udziału w Zielonej inicJATYwie, by wspólne chronić szamotulskie drzewa, a poprzez to i ich małych mieszkańców. I wreszcie przyszedł czas na wyjęcie ziarnistych ciasteczek z foremek i przewiązanie sznurkiem. Zawieszki gotowe! Chętni mogli utrwalić gatunki miejskich ptaków grając w ptasie memo lub poprzez kolorowanki i wykreślanki.
Dziękujemy za wspólny wieczór pełen wiedzy i zabawy! Do zobaczenia w bibliotece i wśród szamotulskich drzew 🙂
Wydarzenie odbyło się w ramach projektu Biblioteki dla klimatu realizowanego przez Fundację FRSI.