Logo Biblioteka Publiczna
MiG Szamotuły
im. Edmunda Calliera

 

Kto został Mistrzem Wiedzy o Szamotułach?

W sobotnie przedpołudnie, 27 kwietnia, w naszej bibliotece odbył się pierwszy Wielki Test Wiedzy o Szamotułach. Wyzwanie podjęło dziesięciu śmiałków. Zadanie było pozornie proste: odpowiedzieć na 60 pytań i przy każdym wybrać poprawną z czterech proponowanych odpowiedzi. Uczestnicy testu jednak nie zakreślali ich długopisem na białych kartkach, a klikając w ekran smartofna (lub laptopa). Test bowiem przeprowadzany został za pomocą platformy quizizz.com.

Piotr Witoń, który profesjonalnie wszedł w rolę prowadzącego jakby teleturnieju ze szklanego ekranu, czytał pytania, a uczestnicy mieli 30 sekund na udzielenie odpowiedzi. Od razu dowiadywali się, czy trafili, a na ekranie pojawiało się wyjaśnienie i uzupełnienie informacji. Dzięki tej formie test był atrakcyjniejszy, ale także miał walory edukacyjne. Na bieżąco także uczestnicy dowiadywali się jak wygląda ranking zwycięzców. Po każdym pytaniu punkty sumowały się, można było podejrzeć, ilu uczestników udzieliło poprawnej odpowiedzi, a na sam koniec wszystko było jasne.

Zwycięzcą oraz zdobywcą tytułu Mistrza Wiedzy o Szamotułach został Paweł Mańczak. Niewiele do zwycięstwa brakowało także Ninie Kowzan, która zajęła drugie miejsce. Na trzecim uplasował się Wojciech Musiał. Gratulacje!
Mistrz Wiedzy o Szamotułach otrzymał pamiątkową statuetkę, ale nagrodzeni zostali wszyscy uczestnicy testu. Nagrody nawiązywały oczywiście do Szamotuł, a w swoich torbach uczestnicy znaleźli m.in. oleje z firmy SemCo, za co bardzo naszemu sponsorowi dziękujemy.

Uczestnicy musieli posiadać szeroką wiedzę o Szamotułach. Obowiązywała znajomość historii Szamotuł oraz wydarzeń współczesnych.
Z jakimi pytaniami musieli się zmierzyć uczestnicy? Na przykład: Gdzie znajdował się pierwszy w Szamotułach, otwarty w 1995 r. dyskont Biedronka? Jaką nazwę na początku XX w. nosiła Aleja 1 Maja?Do jakich stylów nawiązuje projekt szamotulskiej wieży ciśnień? Gdzie w latach 40. i 50. Znajdował się pierwszy internat szamotulskiej szkoły rolniczej, obecnie Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach im. Stanisława Staszica? Gdzie jedzie Jasiu w piosence ludowej „Oj, cztery konie Jasiu miał”?

Wielki Test Wiedzy o Szamotułach odbył się pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Szamotuły oraz Starosty Powiatu Szamotulskiego. partnerem wydarzenia był Szamotulski Ośrodek Kultury.

 

 

 

Skip to content