Gdy w jeden weekend obchodzimy Dzień Ziemi oraz Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, to warsztaty Book Folding są idealnym sposobem na świętowanie tych dwóch wydarzeń!

22 kwietnia takie właśnie warsztaty odbyły się w naszej bibliotece. Czym jest Book Folding? Polega na zginaniu kartek tak, by uzyskać trójwymiarową artystyczną kompozycję. Czyli to takie książkowe origami i upcykling książek 🙂 Dajemy nieaktualnym, niepotrzebnym i przeznaczonym na makulaturę egzemplarzom drugie życie!

Paulina Czerwińska, która na co dzień pracuje w bibliotece w Bydgoszczy (i tam także przeprowadza takie warsztaty) pokazała uczestnikom najpierw swoje prace. Okazuje się, że z książek można cuda poskładać! Od prostych form jak jeżyk (który może być też kredką, domkiem czy rakietą kosmiczną), myszki czy wazony, aż po trudniejsze dekoracje, które nacina i składa się według skomplikowanego wzoru. Tak powstały wizerunki Elvisa Presleya czy książkowy paw.

My zaczęliśmy od najprostszych dekoracji, czyli myszek i jeżyków. Chociaż zaginanie kartek wydawało się proste, to trzeba było wykazać się cierpliwością. Na szczęście nikomu jej nie zabrakło i każdy stworzył urocze zwierzątko. Chętni podjęli się stworzenia drugiego lub nieco bardziej wymagającego projektu- wazonu.

Najważniejsze, że książki się nie zmarnowały, my zyskaliśmy ciekawe dekoracje i świetnie się przy tym bawiliśmy.