23 stycznia 2024 r. w 105. rocznicę oficjalnego zaprzysiężenia wojsk powstańczych w Szamotułach spotkaliśmy się w Auli Biblioteki na konferencji popularnonaukowej „Szamotuły w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919”.
Po powitaniu gości dyrektor dr Piotr Nowak oddał głos pierwszemu z prelegentów, prof. dr hab. Januszowi Karwatowi z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który przedstawił zaangażowanie Wielkopolski w walce o niepodległość 1918-1919. Następnie dr Piotr Grzelczak z Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu opisał przebieg Powstania Wielkopolskiego w Szamotułach, podkreślając rolę ks. Bolesława Kaźmierskiego oraz Zygmunta Ciesielczyka. Pani Monika Romanowska-Pietrzak, kustosz Muzeum-Zamek Górków w Szamotułach przedstawiła, jak upamiętniano powstańców w naszym mieście. Przypomniała historie pomników oraz przeszłych wydarzeń rocznicowych. Na zakończenie dr Piotr Nowak, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Szamotuły opowiedział o potrzebie opracowania słownika biograficznego powstańców wielkopolskich Ziemi Szamotulskiej. Nie zabrakło też rozmów po oficjalnej części konferencji, a zaproszeni goście jeszcze długo dyskutowali o konieczności upamiętnienia szamotulskich bohaterów.

Program konferencji:

10.00-10.10 Otwarcie obrad

10.10-10.35 Wielkopolska w walce o niepodległość 1918-1919 – prof. dr hab. Janusz Karwat, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

10.35-11.00 Powstanie Wielkopolskie w Szamotułach – dr Piotr Grzelczak, Instytut Pamięci Narodowej w Poznaniu

11.00-11.25 Pamięć o Powstaniu Wielkopolskim w Szamotułach – Monika Romanowska-Pietrzak, kustosz Muzeum-Zamek Górków w Szamotułach

11.25-11.50 O potrzebie opracowania słownika biograficznego powstańców wielkopolskich Ziemi Szamotulskiej – dr Piotr Nowak, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Szamotuły

11.50-12.00 Dyskusja i podsumowanie obrad