Logo Biblioteka Publiczna
MiG Szamotuły
im. Edmunda Calliera

 

 

Warsztaty zielarskie z anka.zielanka stają się już powoli naszą biblioteczną, świąteczną tradycją!

Cieszymy się, że po raz kolejny mogliśmy zaprosić Was na spotkanie z naturą i lekcją, jak z tych naturalnych składników czerpać.
W sobotę, 14 grudnia, podczas świątecznych warsztatów zielarskich uczestnicy mogli przygotować, dla siebie lub bliskich, naturalne, ziołowe prezenty, które nie tylko są zdrowsze niż te sklepowe, mają mniejszy ślad węglowy, ale w przygotowanie ich włożono o wiele więcej serca.
Świąteczny klimat dosłownie wisiał w powietrzu za sprawą przypraw, ziół i aromatu olejków eterycznych. Warsztaty rozpoczęły się od filiżanki naturalnego kakao, by wszystkim zrobiło się ciepło i przyjemnie. Przy okazji posłuchaliśmy o zdrowotnych właściwościach tego napoju, gdy jest odpowiednio przygotowany. Następnie uczestnicy zabrali się do pracy i w ciągu kilku godzin przygotowali:
– piernikowy peeling do ciała,
– sól do kąpieli w świątecznym klimacie,
– sojową tabliczkę zapachową,
– balsam do ust miodowo-cynamonowy,
– kulę do kąpieli musującą świątecznymi ziołami
– herbatkę świąteczną.

W międzyczasie wysłuchali porad czym naturalnie posprzątać dom (w duchu zero waste), jak stosować olejki eteryczne i na co, jak postępować przy katarze czy pierwszych objawach przeziębienia. Uczestnicy dowiedzieli się także nad czym pracujemy w tej odsłonie projektu Biblioteki dla Klimatu (niektórzy uczestnicy warsztatów brali udział w poprzedniej edycji projektu, gdy wspólnie obsadzaliśmy skwer przy ul. Łąkowej) i dlaczego tak ważne są takie spotkania, jak to sobotnie.

Atmosfera była miła, a każdy z uczestników, oprócz przygotowanych przez siebie produktów, wyniósł coś jeszcze- wiedzę jak żyć w zgodzie z naturą, czerpać z niej i jej pomagać. Nie tylko od święta!

 Warsztaty poprowadziła Anna Marcinczak- dyplomowana zielarka i fitoterapeutka, której misją jest pomóc ludziom powrócić do natury.
Wydarzenie odbyło się w ramach projektu Biblioteki dla klimatu realizowanego przez Fundację FRSI.
Skip to content