Nie taki znowu zagubiony w Karkonoszach jest Sławek Gortych!
O tym, że Polacy kochają góry przekonujemy się każdego roku, widząc tłumy na wielu popularnych szlakach turystycznych. O tym, że kochają książki i autorów piszących o górach, przekonaliśmy się podczas wczorajszego spotkania ze Sławkiem Gortychem.

Nazwa jego bloga i profilu na Facebooku – Zagubiony w Karkonoszach jest raczej przewrotna. Autor Karkonoskiej serii kryminalnej zna bowiem góry, a szczególnie Karkonosze, niemal jak własną kieszeń. Jak przystało na młodego i roztropnego człowieka postanowił jednak połączyć bycie pisarzem z wykonywaniem, jak to określił, bardziej stabilnego zawodu stomatologa! M.in. dlatego bohater jego pierwszej powieści „Schronisko, które przestało istnieć” jest dentystą, a Tomasz Wilczur, pojawiający się w trzecim tomie – „ Schronisko, które spowijał mrok”, pisarzem. To zabieg, dzięki któremu postacie i ich rozterki są bardziej autentyczne. Sam autor od poniedziałku do środy dba o zdrowy i piękny uśmiech swoich pacjentów. W środę po południu wyrusza natomiast w Polskę, by zarażać swoją pozytywną energią i miłością do gór, coraz szersze grono swoich wiernych czytelników. Sławek podzielił się z licznie zgromadzoną publicznością także bogatą wiedzą na temat karkonoskich schronisk i potraw, których można w nich skosztować. W jego opowieści nie zabrakło różnorodnych przygód, których doświadczył wędrując po pięknych, ale też niebezpiecznych górskich szlakach. W tej trylogii znajdziemy również karkonoskie legendy, w tym te mówiące o niesamowicie intrygującym Duchu Gór – Liczyrzepie. Podobnie jak sam twórca, z niecierpliwością czekamy na ekranizację „Schroniska, które przestało istnieć”, a także kolejne tomy Karkonoskiej trylogii, która ku uciesze jej miłośników nie będzie składać się z trzech tomów. Takie atrakcje tylko u Gortycha.

Po kilkugodzinnym spotkaniu utwierdziliśmy się w przekonaniu, że stomatolodzy to naprawdę ciekawi ludzie, których zdecydowanie nie należy się obawiać, a spotkania ze stomatologiem piszącym kryminały o górach to „szczyt” satysfakcji. Jak wiadomo, na szlaku można spotkać wielu interesujących i wartościowych ludzi. Być może podczas wizyty w Karkonoszach uda się spotkać Sławka Gortycha. Tego Wam i sobie życzymy!

Dziękujemy WBPiCAK w Poznaniu na dofinansowanie spotkania! Spotkanie odbyło się w ramach spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki.
Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2024.