Logo Biblioteka Publiczna
MiG Szamotuły
im. Edmunda Calliera

Wczoraj w bibliotece gościliśmy człowieka niezwykłego. Wojciech Owczarzak – self-builder, czyli człowiek, który zbudował swój dom ze słomy i gliny. Pasjonat budownictwa glinianego i słomianego, badacz i odkrywca budownictwa historycznego z gliny. Założyciel Centrum Inicjatyw Naturalnych, które prowadzi wraz z żoną.
Opowiedział o tym, jak zaczęła się jego przygoda z gliną i budownictwem naturalnym, ile budynków glinianych mamy w Polsce, a ile w wielkopolsce i jak wyglądały jego poszukiwania tych budynków, co bywało niełatwym zadaniem. Dowiedzieliśmy się też, jak poszukać odpowiednią glinę nadającą się do użytku budowlanego, jakimi metodami i narzędziami wykonywano gliniane budynki dawniej oraz jakie metody stosuje się współcześnie. Wojciech zachęcił też do odwiedzenia grupy na Facebooku Polska Gliniana, której celem jest dokumentowanie zachowanego dziedzictwa, jakim jest budownictwo z gliny niewypalanej powstałej do 1999 r.
Publiczność słuchała z zainteresowaniem, a na koniec spotkania każdy z uczestników otrzymał od autora własny egzemplarz ,,Glinianych Zabytków Wielkopolski”.
Dziękujemy za niezwykłe spotkanie!

 

Skip to content