Logo Biblioteka Publiczna
MiG Szamotuły
im. Edmunda Calliera

To była trzecia wizyta Roberta Gondka w naszej bibliotece.
Dwie pierwsze dotyczyły Afryki, ta natomiast była arcyciekawą, przeplataną slajdami i filmami opowieścią
o podróży po południowoamerykańskim Ekwadorze i należących do niego wysp Galapagos.
Jak zapowiadał nasz gość: „Ekwador to Ameryka Południowa w pigułce.
W niewiele mniejszym od Polski, położonym na równiku kraju znajdziemy sięgające 6000 m n.p.m. ośnieżone wulkany, dziką i nieprzebytą dżunglę, lasy deszczowe i piękne zabytkowe miasta.
Na odległych o 1000 km od kontynentu wyspach Galapagos mieszkają gigantyczne żółwie słoniowe, iguany, fregaty i głuptaki. To jedyne takie miejsce na świecie.”
To wszystko zobaczyliśmy na zdjęciach Roberta Gondka, który w styczniu 2014 roku, w przerwie pomiędzy wyprawami na Czarny Ląd odwiedził ten fascynujący kraj.
Opowiedział o pięknych zabytkowych miastach, wspaniałej przyrodzie, wyprawie na szczyty i zbocza czynnych wulkanów. Jego zdjęcia kolorowych ptaków, gadów, zabawnych lwów morskich robiły naprawdę wrażenie, a nam wydawało się, że podróżujemy po Ekwadorze razem z naszym gościem.
Po spotkaniu niektórzy z uczestników skorzystali z afrykańskiego sklepiku Roberta Gondka, gdzie można było kupić koszulki z afrykańskim motywem, słoniki, miseczki i bransoletki z hebanu, a także autorski album
ze zdjęciami samego podróżnika.
Mamy nadzieję, że to trzecie już nasze spotkanie z podróżnikiem nie będzie ostatnie, wciąż mamy przecież
do uzupełnienia historie z Afryki. 🙂

Robert Gondek:

Podróżnik, fotograf i miłośnik Afryki. Odwiedził 20 afrykańskich państw.
Za konsekwentną realizację projektu „W drodze na najwyższe szczyty Afryki”, mającego na celu zdobycie najwyższych szczytów w każdym afrykańskim kraju otrzymał wyróżnienia w kategorii WYCZYN ROKU 2016 podczas Kolosów w Gdyni, czyli największego i najbardziej prestiżowego festiwalu podróżniczego w Polsce.

Autor licznych pokazów podróżniczych nagradzanych przez publiczność i jury podczas festiwali w Łodzi, Środzie Wielkopolskiej i Poznaniu.
Swoje teksty publikował w magazynach National Geographic Traveler,Podróże, Poznaj Świat, NPM, czy All Inclusive.
Autor książki/albumu fotograficznego pod tytułem „W drodze na najwyższe szczyty Afryki”, a także ebooka podróżniczego „Poradnik przed podróżą do Afryki – Tanzania, Kenia”.

Organizuje wyprawy na afrykański kontynent i uczy się języka Suahili. A prywatnie jest tatą małego Mateuszka, który ma już za sobą pierwszą podróż do Afryki.

Skip to content