Logo Biblioteka Publiczna
MiG Szamotuły
im. Edmunda Calliera

Polscy wynalazcy? Wbrew pozorom mamy się czym pochwalić. To Polacy wynaleźli kamizelkę kuloodporną, szczepionkę na tyfus czy komputer Commodore 64! Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele rzeczy zawdzięczamy polskim wynalazcom. Przypomnieć o tym postanowił Marcin Fidler.

Marcin Fidler to absolwent Politechniki Poznańskiej i Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Pasjonat i popularyzator nauki, techniki oraz nowych technologii. Ekspert w dziedzinie energetyki, paliw płynnych i gazów oraz odnawialnych źródeł energii i elektromobilności. Swoją pasją do historii i technologii zaczął dzielić się na blogu na portalu LinkedIn, a publikacje szybko zyskały popularność. To odbiorcy zasugerowali, by tę wiedzę uporządkować i spisać, dzięki czemu powstała książka #WynalazcyPL.

10 maja, podczas spotkania, Marcin Fidler przybliżył sylwetki dwudziestu polskich wynalazców. Niektórzy bardzo znani, jak Maria Curie-Skłodowska, czy Maksymilian Faktorowicz, a inni zapomniani przez Polaków, ale nie przez świat. Niewielu wiedziało, że Józef Hoffman słynął nie tylko z gry a pianinie, ale był też wybitnym wynalazcą, opatentował ich ponad 70! Z kolei Polka, Stefania Kwolek wynalazła niezwykle wytrzymały materiał- kevlar. To dzięki Polakom możemy dziś korzystać z fotowoltaiki, wycieraczek samochodowych, spinaczy biurowych, zegarków naręcznych czy szminek w sztyfcie! Mamy się czym pochwalić.

Spotkanie było niezwykle interesujące, a wiele informacji zaskakiwało słuchaczy. O wynalazcach polskiego pochodzenia możecie przeczytać w książce #WynalazcyPL oraz obejrzeć na blogu Marcina Fidlera w serwisie LinkedIn.

Spotkanie było współorganizowane z Towarzystwem Gimnastycznym „Sokół” w Szamotułach.

 

Skip to content