Logo Biblioteka Publiczna
MiG Szamotuły
im. Edmunda Calliera

 

Czy lekarka może zostać bestsellerową pisarką? O przypadkach, życiowym szczęściu, spełnianiu marzeń i przeznaczeniu, o swoich bułgarskich korzeniach i pisarskiej drodze opowiedziała Ałbena Grabowska.

Najbardziej znana jest z serii Stulecie Winnych, ale jej kariera pisarska zaczęła się trochę przez przypadek. Ałebna Grabowska jest z wykształcenia lekarzem neurologiem i epileptologiem, ze stopniem doktora nauk medycznych, przez wiele lat praktykowała w Klinice Neurologii i Epileptologii w Warszawie oraz w Zakładzie Patofizjologii i Elektroencefalografii w szpitalu dziecięcym w Dziekanowie Leśnym. Pierwszą książkę, Tam gdzie urodził się Orfeusz, opowiadającą o jej bułgarskich korzeniach, wydała początkowo w liczbie dwunastu sztuk, tylko dla najbliższej rodziny. Jednakże tak spodobała się osobie, która była odpowiedzialna za skład, że poradziła by wysłać ją do wydawnictw. W 2011 roku Ałbena Grabowska zadebiutowała więc tą rodzinną opowieścią w Wydawnictwie Świat Książki.

Tę historię mogli usłyszeć czytelnicy podczas spotkania z autorką 22 marca. Nie zabrakło opowieści o kuchni bułgarskiej, tradycjach, które pisarka kultywuje w swoim domu w Brwinowie. To miasto właśnie stało się tłem dla popularnej sagi Stulecie Winnych, która została zekranizowana w formie serialu przez Telewizję Polską. Ałbena Grabowska opowiedziała o pracy na planie, gdzie zajmowała się konsultacją medyczną i dbała o realistyczne odegranie choroby, zranienia czy śmierci. Jednakże pisarka spełniła także swoje wielkie marzenie o aktorstwie. Na studia medyczne zdawała trochę przypadkiem, w głębi duszy marząc o PWST, wygrał jednak rozsądek i… zakochanie. Autorka pojawia się więc w każdym sezonie ekranizacji swoich powieści. Wszyscy byli tam w pracy, a ja byłam w raju – tak wspominała swoje aktorskie doświadczenie.

Czego nie spróbuje, to odniesie sukces, ale w opowieści Ałbeny Grabowskiej widać pasję, niesamowitą pracowitość i wiarę w swoje siły. Lekarka, pisarka, aktorka i… autorka libretta do musicalu. Ałbena Grabowska niewątpliwie jest wszechstronnie uzdolniona. Po Porze jeziora, musicalu inspirowanym folklorem, wystawianym w Filharmonii Olsztyńskiej, pracuje obecnie nad librettem o Mikołaju Koperniku. Pisarka ze szczegółami opowiedziała, jak praca nad musicalem wygląda i jak bardzo różni się od pisania powieści. Z tych jednak nie zrezygnowała i dała nadzieję czytelnikom, że kolejną jej książkę zobaczą na półkach księgarni być może już tej jesieni.

 

Skip to content