Kto był u nas 12 maja na spotkaniu z Michałem Kruszoną, przekonał się, że biblioteka to rzeczywiście świat
w jednym miejscu.
Po wtorkowej Majorce ruszyliśmy bowiem do Rumunii i razem z autorem magicznej książki Rumunia. Podróż
w poszukiwaniu diabła
przemierzaliśmy ten ciekawy kraj począwszy od Bukowiny, gdzie spotkaliśmy mieszkających tam od wieków naszych rodaków, przez interesujące miasta Sighisoarę i Sibiu u podnóża Karpat Zachodnich, aż do delty Dunaju, gdzie zjeżdżają się ornitolodzy z całego świata.
Zahaczyliśmy też oczywiście o Bran, gdzie stoi zamek legendarnego Drakuli (postaci stworzonej przez Brama Stokera na wzór dawnego wołoskiego hospodara Vlada Tepesa), a także odwiedziliśmy Wesoły Cmentarz
w Săpânța. Opowieść Michała Kruszony ilustrowana była ciekawymi slajdami z początku XXI w., autor zaznaczył jednak, że dziś, po wejściu tego kraju do Unii Europejskiej, Rumunia wygląda trochę inaczej. Dbałość o kulturę
i zwyczaje Rumunów pozostały jednak niezmienne.
Zamarzyliśmy o wyjeździe w te strony, lato blisko, niestraszne nam nawet… niedźwiedzie.

Michał Kruszona – historyk, muzeolog, od 2005 r. dyrektor szamotulskiego Muzeum Zamek Górków, podróżnik
i autor książek związanych z różnymi częściami świata, jak Rumunia. Podróże w poszukiwania diabła, Uganda. Jak się masz Muzungu?, Czarnomorze. Wzdłuż wybrzeża w poprzek gór, Huculszczyzna. Opowieść kabalistyczna, a także z ptakami w kulturze – Kulturalny atlas ptaków. Michał Kruszona jest także autorem dwóch powieści: Kawior astrachański. Podróż kryminalno-kulinarna i zahaczającej o nasz region Reifstein albo Podróż Trzech Króli.