Logo Biblioteka Publiczna
MiG Szamotuły
im. Edmunda Calliera

Na to spotkanie czekaliśmy od wielu miesięcy! Nie tylko my, ale także Czytelnicy, którzy licznie przybyli do auli naszej biblioteki. 7 lutego spotkaliśmy się z Elżbietą Cherezińską, autorką powieści historycznych.

Uczestnicy spotkania mogli posłuchać o Sydonii, tytułowej bohaterce ostatniej powieści autorki, książki nominowanej do Bestsellerów Empiku w kategorii Literatura piękna oraz w Plebiscycie Książka Roku 2023 na lubimyczytac.pl w kategorii Powieść historyczna. O legendarnej i o rzeczywistej Sydonii. Pani Elżbieta przybliżyła Czytelnikom tę niezwykłą kobietę, a także dwie inne, z których życiorysów siłę i inspirację mogłyby czerpać dzisiejsze kobiety: Świętosławę (córkę Mieszka I) oraz Ryksę Elżbietę (córkę Przemysła II). Autorka opowiedziała jak zbiera materiały do książek oraz czym są dla niej podróże, nie zabrakło mnóstwa historycznych ciekawostek, których próżno szukać na lekcjach historii. Nie zdradziła niestety nad czym teraz pracuje. Wiemy tylko jedno: bohaterami kolejnej powieści znów będą Piastowie!

Elżbieta Cherezińska zachwyciła niesamowitą wiedzą, pasją do historii i sztuką opowiadania o niej, a Czytelnicy licznie ustawili się w kolejce po autograf autorki. Dziękujemy za to niezwykłe spotkanie!

Elżbieta Cherezińska zadebiutowała w 2005 roku książką napisaną wspólnie z Szewachem Weissem „Z jednej strony, z drugiej strony”, lecz szerzej znana czytelnikom została dzięki powieściom historycznym o Skandynawii z epoki wikingów, czyli cyklu „Północna droga”. Bestsellerowa „Korona śniegu i krwi” rozpoczęła fenomenalny cykl „Odrodzone królestwo”, którego akcja zaczyna się w okresie rozbicia dzielnicowego w Polsce. Zachwyca też „Harda”, czyli opowieść o Świętosławie, córce Mieszka I.

 

Skip to content