Logo Biblioteka Publiczna
MiG Szamotuły
im. Edmunda Calliera

„Woda jest narzędziem nierówności.” Taka refleksja nasuwa się po pierwszym z cyklu Spotkań z Podróżnikami.

9 kwietnia spotkaliśmy się w Auli biblioteki z Szymonem Opryszkiem, niezależnym reporterem, absolwentem Polskiej Szkoły Reportażu i pierwszej edycji Szkoły Ekopoetyki, który podejmuje tematy praw człowieka, kryzysu klimatycznego i migracji. Jest laureatem wielu konkursów, m.in. zdobywcą prestiżowej nagrody Pióro Nadziei Amnesty International 2021. Pracował w Afryce, na Kaukazie i Ameryce Łacińskiej. Współautorem, z Marią Hawranek książek „Tańczymy już tylko w Zaduszki” oraz „Wyhoduj sobie wolność”.

Szymon Opryszek opowiedział o swojej pracy nad książką „Woda. Historia pewnego porwania” oraz o kryzysie wodnym. Przybliżył słuchaczom losy mieszkańców Panamy, Iraku, Afryki Subsaharyjskiej, których woda zmieniła życie, którzy mierzą się z brakiem wody lub przeciwnie- z problemem podnoszenia się wód przez topnienie lodowców. Zwrócił uwagę na problem nierówności w dostępie do wody: wykupywaniu praw do źródeł przez wielkie koncerny, zrzuceniu zadania zdobywania wody na kobiety. Dał także światełko nadziei przytaczając przykład Izraela, który świetnie radzi sobie z kryzysem wodnym i nauczył obywateli szacunku do wody lub Jordanii, gdzie udało się zapobiec utratom wody w obiegu. Kryzys wodny prędzej czy później dotknie każdego mieszkańca Ziemi i już docierają także do Polski. Autor wytłumaczył także dlaczego wydarzenia w Iraku wpływają na to, co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej.
Jeśli nie wierzycie badania naukowców nad zmianami klimatu, to posłuchajcie opowieści Szymona Opryszka. Przeczytajcie książkę „Woda. Historia pewnego porwania”.

 

Spotkanie współorganizowało Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty.

 

 

Skip to content