Logo Biblioteka Publiczna
MiG Szamotuły
im. Edmunda Calliera

 

W piątek wieczorem, 24 maja, w Auli Biblioteki odbył się wernisaż wystawy prac Bogdan Galewski i Przemysław Koliński pt. „Przestrzenie wolności”. Wydarzenie uświetnił występ Agaty Kucz, która grała na fortepianie użyczonym przez SzOK Szamotulski Ośrodek Kultury. Prace będą eksponowane do końca czerwca. Zapraszamy do zwiedzania!

Wystawa to cykl prac malarskich, fotografia artystyczna i ceramika artystyczna unikatowa. Prace prezentują miejsca, miasta, kraje widziane oczami artystów. Jest to pierwsza wspólna wystawa obu artystów. Konfrontacja różnych stylów, technik w wolnej przestrzeni sztuki. Sztuki, która nie tylko sprawia radość, inspiruje, pobudza do rozmów, nie zna granic, sztukę można odnaleźć w każdej dziedzinie życia… Sztuka jest wolna.
Bogdan Galewski zainteresowanie malarstwem przejawiał „od zawsze”. Pierwsze wystawy swoich prac prezentował już w czasach studenckich, w akademiku. Po ukończeniu Akademii Rolniczej w Poznaniu rozpoczął pracę w przedsiębiorstwach rolnych, a w latach 90. został nauczycielem i dyrektorem szkoły w Gaju Wielkim. Do swojej malarskiej pasji powrócił na emeryturze. W ciągu ostatnich kilku lat namalował kilka cykli obrazów, które prezentowane były na wystawach „Śladami Moneta i Van Gogha”, „ONE”, „Tamte dziewczyny”, „Kobiety, konie, wilki”. Ostatnie wernisaże „Ponad granicami” wystawiono w budynkach Komisji Europejskiej, a także w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Brukseli. Jego prace znaleźć można w salonach Warszawy, Berlina, Frankfurtu nad Menem, Hyderabadu i Brukseli oraz w Kaźmierzu Wielkopolskim, gdzie artysta mieszka.
Przemysław Koliński to artysta i nauczyciel sztuki w Hamburgu, gdzie aktualnie mieszka. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku Administracja oraz Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej na kierunku Edukacja artystycznej w zakresie sztuk plastycznych. Laureat Stypendium Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury 2014. Pasjonat maratończyk (biegi m. in. w Belgii, Grecji, Niemczech, Polsce). Współzałożyciel pierwszej studenckiej galerii sztuki, Drewutnia, w Poznaniu. Liczne wystawy indywidualne i zbiorowe w Belgii, Holandii, Niemczech i w Polsce. Organizator przedsięwzięć artystyczno-kulturowych. Prace w zbiorach Politechniki Poznańskiej, w Muzeum Archeologicznego w Poznaniu – Rezerwat Archeologiczny Genius Loci, w Muzeum Zamek Górków w Szamotułach i zbiorach prywatnych w Belgii, Holandii, Niemczech, Polsce i Szwajcarii.
Skip to content