Logo Biblioteka Publiczna
MiG Szamotuły
im. Edmunda Calliera

 

Biblioteka- miejsce na czasie, to hasło XXI Tygodnia Bibliotek, który właśnie trwa. My zaś zadaliśmy trudne pytanie: Książka papierowa czy elektroniczna? i do dyskusji zaprosiliśmy lokalnych młodych autorów oraz szamotulską młodzież. Co jest bardziej na czasie?

Panel poprowadziła Magda Prętka, bibliotekarka w Zespole Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica na początek pytając uczestników, kiedy książka zagościła w ich życiu, jakie mają z nią najwcześniejsze wspomnienia.
W dyskusji wzięli udział Karolina Zielińska, szamotulska autorka powieści obyczajowych i romansów oraz Robert Batory, od niedawna związany z Szamotułami, pochodzący z Koszalina i debiutujący pod koniec ubiegłego roku autor powieści „Granice Nieskończoności. Synimet”. Towarzyszyły im uczennice z szamotulskich szkół średnich: Maria, Zuzanna oraz Małgorzata z Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Piotra Skargi oraz Julia, uczennica Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach.

Prowadząca pytała o ulubioną formę książki, wady i zalety książki papierowej, ebooków czy audiobooków oraz czy paneliści wyobrażają sobie, że książka papierowa kiedyś „umrze”. Dyskusja interesująco przedstawiała różne punkty widzenia, ale podsumowując i pytając na zakończenie uczestników panelu oraz publiczności, większość opowiedziała się za… książką papierową.
Okazuje się, że wielu, także młodych ludzi, nie wyobraża sobie nie czuć pod palcami papierowych stron, a odbiór powieści trzymanej fizycznie w ręku, jest dla nich zupełnie inny niż jej słuchanie, zaś przewracanie kartek nie równa się z przesuwaniem stron na ekranie czytnika. Napawa nas to nadzieją, że nasza praca, bibliotekarzy, jeszcze długo będzie potrzebna, a książka papierowa nie zniknie tak szybko z bibliotecznych półek zostawiając po sobie tylko chmurę kurzu, a samemu znajdując swoje miejsce w internetowej chmurze w formie audiobooka czy ebooka.

Skip to content