Ludwik Ludek

Pani Elżbieta Giersberg z wielką życzliwością udostępniła nam cenne pamiątki po dwóch swoich dziadkach Powstańcach Wielkopolskich. Ze strony ojca to Ludwik Ludek, natomiast ze strony mamy Wincenty Wojciechowski.

Rok 2023 to rok szczególny, w którym obchodzimy 160. rocznicę Powstania Styczniowego. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Szamotuły jest zobligowana do szczególnego traktowania tego okresu historii, a zobowiązuje nas do tego od sześćdziesięciu już lat patron naszej biblioteki – Edmund Callier. Ten urodzony w Szamotułach patriota i zasłużony dowódca wielu udanych walk z Rosjanami oddał ojczyźnie ogromne zasługi. Nie można zapominać też o jego zasługach dla naszego regionu. Powstanie Styczniowe nie zakończyło się zwycięstwem, ale dało podwaliny pod udane Powstanie Wielkopolskie. Życiorysy poparte  dokumentami i fotografiami powstańców takich jak Ludwik Ludek i Wincenty Wojciechowski zostaną utrwalone dla potomnych. Oni zasługują na naszą pamięć i wdzięczność. Pani Elżbieta Giersberg może być dumna z tego, że miała takich przodków, a my jesteśmy wdzięczni, że przezornie pamiątki przechowała i mogła nam odpowiedzieć na wiele pytań. Zachęcamy do sięgnięcia w zakamarki historii naszych przodków, można odszukać chwalebne karty.

Wincenty Wojciechowski