Logo Biblioteka Publiczna
MiG Szamotuły
im. Edmunda Calliera

Na skrzydłach słów ponieśli publiczność mistrzowie opowieści z całej Polski, którzy przybyli w sobotę, 22 czerwca, do auli biblioteki na pierwsze Szamotulskie spotkania z opowiadaczami.

Już od rana przestrzeń biblioteki wypełniały słowa, gdyż przed południem to dzieci mogły wysłuchać opowieści. Występy poprzedziła pieśń harfiarki, Barbary Karlik. Dzieci wysłuchały ośmiu opowieści, którym oprócz harfy towarzyszyły także inne instrumenty, a bajarze opowiadali o powstaniu słońca i księżyca, o chłopcu, który kochał malować koty czy pletli sznurkową opowieść o czaplach i żółwiu. Po przerwie i słodkim poczęstunku uczestnicy zasiedli do stołu, by wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez Damiana Kłaczkiewicza. Tworzyli w technice kolażu i rysunku prace nawiązujące do duchów, zjaw czy postaci historycznych z regionu szamotulskiego.

Oficjalne otwarcie Festiwalu Na skrzydłach słów nastąpiło o godz. 17:00. Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Szamotuły, Piotr Nowak, oficjalnie powitał mistrzów słowa oraz zaproszonych gości i uroczyście otworzył festiwal. Głos zabrał także Burmistrz Miasta i Gminy Szamotuły, Piotr Michalak, a następnie nad słowami panowanie przejęli opowiadacze. Znów osiem historii wypełniło przestrzeń bibliotecznej auli. Za pomocą teatrzyku kamishibai przedstawiono opowieść znad Jeziora Koszyk, pojawił się i diabeł, i baba, a nawet bajarz, który stracił głos. Domknięciem był występ harfiarki.

Na szamotulskiej scenie wystąpili Agata Dzik, Alia Kubicz, Bartłomiej Kopiński, Agnieszka Jaśkiewicz, Szymon Góralczyk, Edyta Ślączka Poskrobko, Marcin Woźniak, Xenia Starzyńśka oraz Łukasz Bernady, który także poprowadził festiwal. Na harfie irlandzkiej zagrała Barbara Karlik.

Publiczność nie miała dość opowieści i licznie stawiła się także na wieczorny spacer szlakiem legend szamotulskich. Ten również poprowadził Łukasz Bernady, a pierwszym przystankiem był krzyż na szamotulskim Rynku i jego burzliwa historia, dalej snuto domysły skąd dziury w cegłach szamotulskiej bazyliki, a w Parku Zamkowym opowieść przejęła Agnieszka Jaśkiewicz i przedstawiła alternatywną legendę o Halszce. Następnie uczestnicy przespacerowali do dawnej siedziby owej Halszki, czyli baszty, gdzie Monika Romanowska-Pietrzak opowiedziała już faktyczną historię Czarnej Księżniczki.

I niestety ten dzień pełen słów dobiegł końca, ale już możemy zaprosić Was za rok, na kolejne Szamotulskie spotkania z opowiadaczami.

Dziękujemy za Waszą obecność!
Honorowy patronat nad wydarzeniem obejął Burmistrz MiG Szamotuły Piotr Michalak.
Za wsparcie dziękujemy naszym partnerom SzOK Szamotulski Ośrodek Kultury oraz Muzeum Zamek Górków. Patronem medialnym był Tygodnik Gazeta Szamotulska. Za piękną fotorelację dziękujemy Beacie Szymkowiak- Focus Na Szewndanie, a słodki poczęstunek przygotowała Kawiarnia Rodzinna „O Matko”.

 

 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Ojczysty – dodaj do ulubionych. Edycja 2024.
#Ojczysty – dodaj do ulubionych

 

 

Skip to content