W późne sobotnie popołudnie, 3 lutego, aula naszej biblioteki zamieniła się w salę koncertową rodem z najlepszych festiwali muzycznych. Swój talent zaprezentowała zebranym gościom Pani Monika Rosca – utytułowana polska pianistka i aktorka dziecięca. Pretekstem do spotkania z Panią Moniką była jej niezapomniana rola filmowa w „W pustyni i w puszczy”, z 1973 roku. W wieku 8 lat wcieliła się w postać Nel Rowlinson.

Pierwsza część sobotniego spotkania dotyczyła właśnie tej filmowej przygody, która jak sama przyznała, była niezwykła, ale też wyczerpująca psychicznie i fizycznie. Uczestnicy mogli podziwiać zdjęcia wykonane przez członków ekipy filmowej oraz poznać kilka tajników powstawania tej popularnej produkcji, np. jak udało się uzyskać efekt burzy piaskowej czy oswoić słonia. Nie zabrakło pytań o relację na planie, ale też poza nim, z odtwórcą roli Stanisława Tarkowskiego – Panem Tomaszem Mędrzakiem.
Swoje dorosłe życie Monika Rosca poświęciła muzyce. Po zakończeniu długiej realizacji filmu powróciła do nauki gry na fortepianie i flecie. Jest absolwentką i byłą wykładowczynią Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Kilkakrotnie uzyskała stypendium im. Fryderyka Chopina, którego jest wielką miłośniczką.
Koncertowała w wielu krajach świata. Przebywała kilka lat na kontrakcie w Korei. Często występuje w Warszawie i Żelazowej Woli. Przez wiele lat pracowała na statkach pasażerskich, towarzysząc podróżującym i dzieląc się z nimi swoim muzycznym talentem. Podczas jednej z takich podróży poznała Pana Andrzeja Franke, który poprowadził sobotnie spotkanie. Druga część sobotniego wieczoru to prawdziwa uczta dla ucha. Pani Monika wykonała kilka utworów Chopina, na fortepianie użyczonym bibliotece przez Szamotulski Ośrodek Kultury, a także dwa utwory jazzowe, w duecie ze swoim mężem Markiem – amerykańskim gitarzystą jazzowym, który nadal gra na statkach. Publiczność była szczerze zachwycona
i poprosiła o bis.
W 2001 roku ukazała się płyta Pani Moniki – „Recital Piano” z wykonaniem utworów autorstwa Johanna Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusa Mozarta i Ludwiga van Beethovena. Nagrała też 4 inne płyty: „The Music for Noel”, „The Romantic Mood”, „Fryderyk Chopin” i „Fryderyk Chopin Festival (Antonin)”. Zdobyła kilka cennych nagród muzycznych, w tym włoską Rina Sala Gallo, grecką Atheneum Piano Competition, francuską Milosz Magin Piano Competition oraz w Polsce w konkursie im. Karola Szymanowskiego w Łodzi. Rodzicami Moniki Rosca byli Felix Rosca, obywatel rumuński i Polka Franciszka „Anna” Rosca. Pani Monika ma brata Tomasza, który z zamiłowania zajmuje się tłumaczeniami z literatury rumuńskiej.