Logo Biblioteka Publiczna
MiG Szamotuły
im. Edmunda Calliera

Już po raz drugi miłośnicy fantastyki spotkali się w Szamotułach. 15 kwietnia 2023 r. odbył się II Szamotulski Konwent Fantastyczny Halszkon. Tym razem także w przestrzeni naszej biblioteki.

W tym roku impreza została podzielona na dwa budynki. W Szkole Podstawowej nr 2 (przy Szpitalu) odbywały się halszkonowe wystawy oraz warsztaty. Można było zobaczyć postacie i stroje z serii Star Wars, obejrzeć dioramy, przymierzyć ubrania i uzbrojenie niczym z czasów postapokaliptycznych, zrobić magiczną różdżkę, czy zagrać w gry planszowe.

W bibliotecznej czytelni zaś odbywały się prelekcje. Łukasz Dehmel przedstawił swój wymarzony film Star Wars i opowiedział dlaczego Łotr 1 jest lepszy niż Solo. Kolejne dwa wykłady wygłosiła Aleksandra Grabowska, która poruszyła temat dzieł  Tolkiena, opowiadając jak stworzono świat w tym uniwersum oraz opisując Zło i chaos w świecie Tolkiena- na przykładzie Saurona, Morgotha i Feanora. Łukasz Bernady przybliżył bestiariusz mieszkańców ziemi szamotulskiej, opowiedział o diabłach czy czarownicach. Cykl prelekcji zakończył Bartłomiej Wójcik wystąpieniem, w którym tłumaczył czym jest Postapokalipsa.

Tego dnia można było także, bez wcześniejszej rezerwacji, zagrać w bibliotecznym pokoju zagadek Zamki i klucze.

 

Skip to content