Logo Biblioteka Publiczna
MiG Szamotuły
im. Edmunda Calliera

 

Przyszedł czas, abyśmy wszyscy zaczęli opowiadać najważniejszą historię na świecie, a może nawet zmienili jej zakończenie. Razem wciąż możemy uniknąć najgorszych konsekwencji. Wciąż możemy nie dopuścić do kompletnej katastrofy i zacząć leczyć rany, które zadaliśmy. Razem możemy dokonać rzeczy, które wydają się niemożliwe. Nie oszukujmy się – nikt inny za nas tego nie zrobi. Wszystko zależy od nas. Tu i teraz. Od ciebie i ode mnie.” Greta Thunberg

Razem o klimacie, o problemach we własnych ogródkach, o lokalnych kryzysach rozmawialiśmy 19 stycznia w bibliotece podczas pierwszego spotkania z cyklu Kobiecy Klimat w Bibliotece, w ramach Akademii Klimatycznej – Biblioteki dla klimatu, projektu realizowanego przez Fundację FRSI.

Jest to projekt, w którym biblioteka, jako centrum lokalnego życia, na celu ma budowanie silnych i odpornych na kryzysy społeczności lokalnych, rozwijanie świadomości klimatycznej i promowanie najskuteczniejszych działań proklimatycznych.

Sala pękała w szwach, a spotkanie zaczęliśmy od wystąpienia inż. Damiana Kustonia, Stylowego Ogrodnika, który przybliżył dane dotyczące zmian klimatu, wskazał ich skutki oraz przedstawił podstawy projektowania ogrodów, także tych proklimatycznych i ekologicznych. Słuchacze otrzymali mnóstwo wskazówek, jak utworzyć tego typu ogród, jakich roślin użyć, jak naturalnie nawozić, ale też już podczas wykładu uczestnicy wymieniali się doświadczeniem w uprawie ogrodów.

Po prelekcji przyszedł czas na dialog, w którym wspierała nas Ida Bocian, tutorka z Fundacji FRSI. Wspólnie udało nam się zdiagnozować najważniejsze problemy w mieście i okolicach, uczestnicy wyrazili chęć, by spotykać się cyklicznie oraz zintegrować aktywistów i działaczy ekologicznych i klimatycznych. Biblioteka jest doskonałą przestrzenią do dzielenia się pomysłami, wspólnym działaniem i motywacją oraz wiedzą. Zapraszamy więc na kolejne spotkania.

Najbliższe wydarzenia z cyklu Kobiecy Klimat w Bibliotece:
16.02. godz. 13:00 Spacer klimatyczny z Filipem Springerem
28.02. godz. 18:00 Kobiecy Klimat w Bibliotece: Zielona mapa Szamotuł i okolic
Zapraszamy!

Skip to content