Czym był Zakład św. Józefa? Ile kosztowało leczenie pantostatem? Kto był najpopularniejszym szamotulskim lekarzem II Rzeczpospolitej? I czy była wśród nich chociażby jedna kobieta?

Zakład św. Józefa to nic innego jak pierwowzór aktualnego szamotulskiego  szpitala i choć nie był on pierwszym szpitalem (wcześniej leczono w szpitalu miejskim na dzisiejszym Placu Sienkiewicza), to największym
i najważniejszym. Leczenie pantostatem, czyli aparatem elektrycznym służącym do zabiegów wykonywanych podczas  fizykoterapii kosztowało 1 zł, co na owe czasy nie było wcale tanio. Najpopularniejszym z lekarskiego (wyłącznie męskiego) grona był dr Sylwester Niziński, zwany Ojczulkiem. Kobiet za to nie zabrakło w stomatologii – wśród całkiem licznych przedstawicieli tej specjalizacji, w naszym mieście pracowały dwie lekarki dentystki.

Tego  i innych ciekawostek na temat szamotulskiej służby zdrowia w międzywojniu dowiedzieliśmy się
30 stycznia podczas prezentacji regionalisty, prezesa Towarzystwa Kultury Ziemi Szamotulskiej  – Jerzego Wachowiaka.
Kto nie był, niech żałuje!
Kto bardzo żałuje, może obejrzeć film z wykładem pana Jerzego Wachowiaka na szpitalnej i naszej facebookowej stronie.