Logo Biblioteka Publiczna
MiG Szamotuły
im. Edmunda Calliera

 

Już po raz czwarty poeci stanęli do rywalizacji o Pierścień Halszki!

IV Turniej Poetycki o Pierścień Halszki miał się odbyć 25 marca 2020 roku, jednakże pandemia pokrzyżowała te plany. Czwarta edycja konkursu w końcu się odbyła, 25 marca, ale trzy lata później 😊

W sobotę w Czytelni Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy stawiło się jedenastu śmiałków chcących zawalczyć słowem o Pierścień Halszki. Nie było to łatwe zadanie, gdyż najpierw trzeba było napisać wiersz, a podczas turnieju osobiście go zaprezentować. Oceniać ich miało jury, któremu przewodniczył Jerzy Grupiński- znany poeta, członek zarządu Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w Poznaniu, krytyk literacki, animator kultury i redaktor, urodzony we Wronkach, ukończył w Szamotułach Liceum im. ks. Piotra Skargi. Poecie towarzyszyły Małgorzata Szczęsna, poetka, członkini Poznańskiego Klubu Literackiego, laureatka II Turnieju Poetyckiego o Pierścień Halszki oraz Marzena Przekwas-Siemiątkowska, poetka, mieszkanka Szamotuł, autorka dwóch arkuszy poetyckich.

Wiersz zaprezentować mógł każdy, bez względu na wiek czy adres zamieszkania. Wystąpili więc zarówno uczniowie, ale też seniorzy. Szamotulanie i poeci z innych miast Wielkopolski. Prezentowali wiersze białe i rymowane, wiele z nich miało wątek regionalny, nawiązywały do historii Pniew, rzeki Samy, wskazywały na Basztę Halszki czy kolegiackie mury.

Jury obradowało długo, ale zgodnie. Wyróżnienia przyznano Erykowi Przewoźnemu za wiersz Sama oraz za osobowość sceniczną, Marii Ciążeli za wiersz kropla deszczu na dłoni, Kamilowi Słomińskiemu za wiersz Wielkomiasteczkowy oraz Wojciechowi Gimzickiemu, jako najmłodszemu twórcy, uczniowi Szkoły Podstawowej nr 2 w Szamotułach, za wiersz Droga.
Małgorzatę Lipiecką jury doceniło za wątek regionalny i wyróżniło wiersz, balladę Jak to z Pniewami było? Takie uznanie otrzymał także Krzysztof Rybacki za wiersz Rycerz minionego czasu.
Główną nagrodę, czyli Pierścień Halszki zdobyła Jolanta Ciecharowska, która zaprezentowała wiersz Obcym wstęp wzbroniony.

Gratulujemy! Dziękujemy wszystkim uczestnikom za podjęcie wyzwania i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Turnieju Poetyckiego o Pierścień Halszki.

 

 

Skip to content