4 maja to nieoficjalny Dzień Gwiezdnych Wojen. Datę tę wybrano z przekształcenia powiedzenia Niech moc będzie z tobą, która w oryginale brzmi May the Force be with You, co wymawiane jest podobnie do May the 4th be with You!

Z tej okazji Kamil Malinowski wygłosił w bibliotece prelekcję- Imperium (nie tylko) Galaktyczne, czyli jak powstają i upadają reżimy, w której przedstawił odpowiedzi na pytania:

• Jak to się stało, że istniejąca tysiące lat Republika przekształciła się w totalitarny reżim?
  • Jak jeden człowiek przechytrzył miliony oraz jakie wydarzenia stwarzają okazję dla dyktatorów?
  • A co najważniejsze jak historia wpływa na popkulturę i pozwala stworzyć jedne z największych widowisk filmowych i uniwersów wszech czasów, na którym wychowują pokolenia?

Nie zabrakło fanów Gwiezdnych Wojen, którzy długo dyskutowali na temat swojej ulubionej serii. Czyż jest lepszy sposób na uczczenie tego dnia?

Kamil Malinowski to mieszkaniec Szamotuł i fan Gwiezdnych Wojen oraz członek światowej organizacji 501st Legion. Absolwent kierunków Wschodoznawstwo i Zarządzanie i prawo w biznesie na UAM. To na tym pierwszym popełnił pracę magisterską pod tytułem: Wybrane ustroje totalitarne jako podstawa organizacji Imperium Galaktycznego w „Gwiezdnych Wojnach” Georga Lucasa.