Logo Biblioteka Publiczna
MiG Szamotuły
im. Edmunda Calliera

 

Wcześniej Grabówiec, a obecnie ze zmienioną jedną literą w nazwie – Grabowiec, odwiedzili 23 czerwca współpracujący z nami (BPMiG Szamotuły) w kwestii Powstańców Wielkopolskich pani Agnieszka Dawicka i Ryszard Kaczmarek, wiedzeni nostalgią i wspomnieniami. To do tej uroczej szkoły uczęszczali ich pochodzący ze Szczuczyna przodkowie. Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 Tomasz Runowski umożliwił nam tę wizytę pomimo gorączki związanej z zakończeniem roku szkolnego. Gości bardzo życzliwie przyjęli pracownicy szkoły, pani Barbara i pan Mirek. Uczniowie zaczęli już wakacje i w szkole, i wszędzie wokół panowała cisza. Soczysta zieleń otaczającej przyrody, śpiewające ptaki i słoneczna pogoda podkreślały wyjątkowość tego miejsca i chwili.

Jeśli zestawić wielką, dla kilkuset uczniów szkołę z taką małą wiejską szkółką, to kontrast jest ewidentny. Szamotulska Szkoła Podstawowa nr 3 ma taką ekskluzywną propozycję dla swoich najmłodszych uczniów. Start w oddziale SP 3 w Grabowcu jest korzystną szansą adaptacji dla pierwszaków, którzy w spokojny, miękki sposób rozpoczynają ten stresujący początek edukacji. Po pierwszym roku w Grabowcu niewątpliwie łatwiej jest odnaleźć się uczniom w dużej szkole.

Nasi goście ze Stargardu z przejęciem i wzruszeniem obejrzeli wszystkie pomieszczenia i zakamarki tej szkoły, która ma swój mały kącik pamięci ze starymi fotografiami. Niektóre z nich Państwu wcześniej prezentowaliśmy na naszej stronie internetowej. Były oczywiście pamiątkowe zdjęcia z każdej strony budynku i przymiarki do szkolnych ławek. Ta wizyta oprócz sentymentalnego miała również bardzo wymierny i korzystny wymiar. Pani Agnieszka Dawicka jako genealog wcześniej dotarła do informacji na temat przedwojennego kierownika Szkoły Powszechnej w Grabówcu Kazimierza Koteckiego, który kierował szkołą do 1939 roku. W czasie II Wojny Światowej 4. X. 1940 roku zginął w obozie koncentracyjnym w Mauthausen. Dzięki temu jesteśmy w posiadaniu pewnych zeskanowanych dokumentów. Nadal i pani Agnieszka Dawicka i my prowadzimy poszukiwania dokumentów i relacji na temat tej szkoły.

Skip to content