Logo Biblioteka Publiczna
MiG Szamotuły
im. Edmunda Calliera

 

Od października nasza biblioteka działa w programie Biblioteki dla klimatu Fundacji FRSI. Od miesięcy edukujemy, wspieramy i planujemy, ale przyszedł czas na konkretne działanie!

W ramach Tygodnia Bibliotek przyspieszyliśmy trochę majowy Dzień Sąsiada (przypada na 31 maja) i 11 maja urządziliśmy go wraz ze Spółdzielnią Mieszkaniową Lokatorsko-Własnościową, Fundacją Varietae oraz Stylowym Ogrodnikiem przy zbiegu ulic Łąkowej i Sportowej.

W ciągu kilku godzin kilkadziesiąt osób kopało, sadziło, grabiło, wykładało kartonami rabaty, podlewało  i świetnie się przy tym bawiło! To była prawdziwie Zielona inicJATYwa! Posadziliśmy razem 158 roślin w tym 114 traw, 6 drzew i 6 krzewów oraz byliny. Rozłożyliśmy niezliczoną ilość kartonów (a wiele osób poznało ekologiczną alternatywę dla agrowłókniny), rozsypaliśmy około 7 m3 zrębków i zużyliśmy około 2 tony kompostu! Był czas na przerwę przy cieście i kawie, rozmowy, a dzieci (oprócz tego, że chętnie pracowały razem z dorosłymi) bawiły się między drzewami lub tworzyły zakładki pod okiem pani Marii, bibliotekarki z Filii nr 1.

Zazieleniliśmy, uczyniliśmy bardziej bioróżnorodnym, uatrakcyjniliśmy teren przy siedzibie Spółdzielni i naszej Filii nr 1, a przede wszystkim poznaliśmy się lepiej, miło spędziliśmy czas na wspólnej pracy. Każdy miał pełne ręce roboty, ale też serducho pełne radości.

Dziękujemy!

 

 

 

Skip to content