Logo Biblioteka Publiczna
MiG Szamotuły
im. Edmunda Calliera

Romantycznie, acz z elementami grozy, kameralnie i nastrojowo – tak można by opisać wczorajszy (19 maja) wernisaż naszej wystawy Ballady i romanse, którą razem z grupą Jakkolwiek, przy współudziale Powiatowej Biblioteki Publicznej w Szamotułach zorganizowaliśmy z okazji Roku Romantyzmu Polskiego.

Na wystawę złożyły się prace plastyczne i poetyckie niektórych członków grupy, a także obrazy i wiersze, które dostarczyli uczestnicy rozpisanego wcześniej konkursu o tym samym tytule.
Na konkurs wpłynęło 11 prac plastycznych i 6 poetyckich. Wszystkie ciekawe, barwne, tajemnicze, romantyczne,
a należy dodać, że temat nie był wcale taki łatwy. Obrazy w przeważającej części były ilustracjami ballad Adama Mickiewicza, wszystkie wiersze natomiast były balladami. Jury podziwiało fantazję uczestników konkursu, szczególnie w poezji, choć finalnie okazało się, że ballada jako forma wiersza okazała się trudnym wyzwaniem.

Odwiedzający wystawę mogli obejrzeć m.in. niezwykłe grafiki Ewy J. Partyki i Szymona Ćwiklińskiego, nawiązujący do ballady Mickiewicza Do przyjaciół obraz Haliny Woźniak, zabawne kolaże Romy Cyprowskiej, romantyczne pejzaże Reginy Piestrzeniewicz. Do czytania zachęcały ballady Łukasza Bernadego i Karoliny Dąbrowskiej, a także wiersze Urszuli Burman i Marzeny Przekwas-Siemiątkowskiej.
Po ogłoszeniu werdyktu i rozdaniu nagród zwycięzcom konkursu zaprosiliśmy wszystkich na koncert. Oczywiście na koncert ballad. Ballady swojego autorstwa zaśpiewał znany bajarz, nie tylko w Szamotułach, Łukasz Bernady, a akompaniował mu na nyckelharpie Adam Jakubowski. Ten niecodzienny, tradycyjny szwedzki instrument muzyczny znakomicie oddawał nastrój prezentowanych utworów, które opowiadały o niespełnionej miłości, były pełne tajemnic, a nawet grozy. Jedna z nich była o rybaku i kasztelance rodem z Obrzycka, napisana zresztą przez Łukasza Bernadego specjalnie na tę okazję. Cieszymy się, że premiera tej ballady w wykonaniu znakomitego duetu odbyła się właśnie u nas.

 

A zwycięzcy konkursu?

W konkursie poetyckim jury miało nie lada problem. Wszystkie ballady były bardzo ciekawe, pięć z nich naśladowało ballady romantyczne, a szósta zdecydowanie się wyróżniała – współczesną fabułą, prawidłowym stylem i oryginalnością.  Ostatecznie komisja przyznała tylko jedną nagrodę, którą otrzymał autor tejże

Tadeusz Charmuszko

W rozstrzygnięciu konkursu plastycznego również nie było łatwo. Prace w większości były naprawdę dobre.
W końcu jury zdecydowało:

I miejsce – Amelia Czaja
II miejsce – Karolina Bidzińska
II miejsce – Zofia Gołębiewska

Dodatkowo przyznano wyróżnienia: Natalii Wróblewskiej i Magdalenie Sowińskiej-Kaczmarek.

Laureatom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy!

Wystawa potrwa do 17 czerwca br.
Zapraszamy w godzinach pracy biblioteki.

 

Trzy laureatki konkursu plastycznego i Zakochany anioł – Karoliny Bidzińskiej – II miejsce w konkursie plastycznym.

 

Skip to content