Logo Biblioteka Publiczna
MiG Szamotuły
im. Edmunda Calliera

„Absurd nie czytać”, to hasło tegorocznej Nocy Bibliotek!
A my dopowiedzieliśmy”…i nie oglądać!”, tym samym nawiązując do filmowych adaptacji książek czy komiksów.

 

Tradycyjnie już tego wieczoru rozpoczęliśmy od gry miejskiej, w której uczestnicy wcielić się mieli w pisarzy lub scenarzystów i z pomocą mapy poszukać w przestrzeni miasta punktów gry z zagadkami. Po ich rozwiązaniu uzupełniali hasło końcowe. Odważnych nie odstraszyła nawet deszczowa aura, a w teren wyruszyło aż 10 drużyn.

W bibliotece na uczestników Nocy Bibliotek także czekało mnóstwo atrakcji związanych z książkami, filmami czy komiksami. Można było spróbować swoich sił w bibliotecznym quizie „Film wśród książek ukryty”. W przestrzeni biblioteki rozmieściliśmy 45 cytatów z ekranizacji książek, a zadaniem uczestników konkursu było odnalezienie ich oraz odgadnięcie jak największej ilości tytułów, z których pochodzą. Oj nie było to łatwe zadanie…
W wypożyczalni młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Piotra Skargi w Szamotułach namawiała naszych gości na stworzenie strony do absurdalnego komiksu. Powstało niebanalne dzieło! Komiks można przeczytać w Wypożyczalni.
W Strefie Młodzieży była niepowtarzalna okazja, aby zagrać w stworzoną specjalnie na ten wieczór filmową wersję gry „Kim jestem?” (Absurd nie grać!), w której gracze zakładają opaski na głowę, przyczepiają do nich wylosowaną kartę z postacią (nie podglądając!) i poprzez zadawanie pytań, na które odpowiedzieć można tylko „tak” lub „nie” odgadnąć muszą jaką postać wylosowali.
Głodni nie tylko wrażeń skorzystać mogli z wyjątkowej oferty bibliotecznej kawiarni „Afisz”, która tego wieczoru serwowała książkowe i filmowe specjały jak „SOK z żuka” czy „HERBATĘ szczęścia”. Hitem okazał się świeżo prażony popcorn, z którym można było zasiąść przed ekranem.
Zobaczyć można było tego wieczoru w zaaranżowanym kinie „Bajka” retro bajki z projektora. Pokazy odbywały się co piętnaście minut, ale kto nie zdążył na seans według repertuaru mógł skorzystać także z prywatnego pokazu na życzenie. Widzowie zobaczyć mogli „Wesołe niedźwiadki” czy „Bal na dnie morza u pana Węgorza”. Dla dzieci była to wyjątkowa „nowość” , a dla dorosłych sentymentalny powrót do przeszłości.
W oddziale dla dzieci dla młodszych czytelników przygotowano rozmaite atrakcje. Spróbować można było swoich sił z book foldingiem (Absurd nie składać!) i z książki poskładać jesiennego jeża. Absurd nie kolorować i nie nadać koloru postaciom z bajek czy bibliotece. Na dzieci czekało także pudło zagadek, karty z filmowymi zagadkami oraz inne zgadywanki. Po prostu Absurd nie odgadnąć!
W czytelni Absurd nie słuchać!, czyli stanowisko z audiobookami, które można było odsłuchać dzięki Powiatowej Bibliotece Publicznej w Szamotułach. Natomiast Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu Filia w Szamotułach udostępniła dzieciom roboty edukacyjne Photon, które cieszyły się wśród czytelników dużą popularnością.
Przygotowaliśmy też dla Was specjalną fotobudkę, w której można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie, także przy użyciu zabawnych rekwizytów.

O godz. 19:00 czytelnia zaś zamieniła się w salę kinową, a widzowie obejrzeć mogli „W pustyni i w puszczy” (1973 r.) z cudowną Moniką Rosca w roli Nel.

Po seansie przyszedł czas na finał. Konkursów oraz gry miejskiej. Wszystkim uczestnikom tej ostatniej zabawy, udało się rozwiązać hasło. Rozlosowano trzy nagrody główne, ale upominki otrzymała każda z drużyn.
Zaprezentowaliśmy także wyniki quizu bibliotecznego oraz ogłoszonego wcześniej konkursu na kolaż. Wystawę pokonkursową możecie nadal podziwiać w bibliotece.

 

„W pustyni i w puszczy”, „Nad Niemnem”, „Morderstwo w Orient Ekspresie”, „Muminki”…. Po prostu Absurd nie czytać…i nie oglądać! To była noc pełna wrażeń. Zapraszamy za rok!

Partnerzy:
Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu Filia w Szamotułach
Powiatowa Biblioteka Publiczna w Szamotułach
Biblioteka przy I Liceum Ogólnokształcące im. ks. Piotra Skargi
SzOK Szamotulski Ośrodek Kultury
Kino „Halszka”

Skip to content