Mówi się, że prawdziwego artystę zrozumie tylko inny prawdziwy artysta. Po lekturze książki Karoliny Wilczyńskiej „Światło w jej oczach”, chyba musimy zgodzić się z tym stwierdzeniem. Na wrześniowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawialiśmy
o pierwszym z trzech tomów serii „Ja, kobieta”. Wszystkie części łączy postać malarki Klary Werner, która odnosi sukcesy w życiu zawodowym, natomiast w życiu prywatnym ciągle szuka szczęścia i stabilizacji.
„Światło w jej oczach” to obraz kobiety we współczesnym świecie – kobiety kochającej, cierpiącej, silnej, zmęczonej. To podróż przez emocje, zwierzenia i rozterki, napisana na podstawie prawdziwych wydarzeń. Książka ma formę, wypełnionego emocjami, dialogu dwóch pięknie zwyczajnych kobiet. Uderza swoją autentycznością, poruszając ważne tematy, które rzadko otrzymują miejsce w przestrzeni do rozmowy, a które są bliskie bardzo wielu z nas. Chociaż nie chcemy się do tego przyznać, to trudno nam nie oceniać ludzi po wyglądzie. Nie zawsze dajemy sobie i innym szansy na przekroczenie tej granicy. Czy pierwsze wrażenie na pewno można zrobić tylko raz? Często myślimy utartymi schematami i kierujemy się stereotypami. Tak jest łatwiej i szybciej, ale zdecydowanie nie lepiej. Nadal człowiek, który leczy się psychiatrycznie jest spychany na społeczny margines. W książce pojawia się także bardzo tajemnicza i intrygująca postać, która rzuca wyzwanie ambicji głównej bohaterki. Także brak umiejętności przyjmowania krytyki utrudnia jej codzienne funkcjonowanie. Okazuje się, że silne kobiety swoją siłę mogą czerpać od pozytywnych osób ze swojego otoczenia. Karolina Wilczyńska stworzyła tutaj psychologiczne studium przypadku. Porusza jeden główny temat. To jakby nurt rzeki i kilka niewielkich dopływów. To lektura dobra dla osób mających podobne doświadczenia, ale też dla tych, którzy chcieliby spróbować je zrozumieć. Każdy z nas ma jakiś obraz siebie, ale ciekawie jest móc zobaczyć, jak widzą nas inni.
Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zapraszamy 26 października o godz. 18:15
Czytamy „Balladę o dwóch miastach” Agaty Kołakowskiej