Strona główna » 2014

Rynek 10 –  adres naszej biblioteki, w sobotę 17 maja nabrał  szczególnego znaczenia, bowiem Noc Muzeów  2014  u nas upływała właśnie pod znakiem Rynku – Rynek Jakkolwiek Magiczne Miejsce.
Tego wieczoru siedziba naszej biblioteki zamieniła się w śródmiejskie zaułki: było Magiczne Targowisko z kwiaciarnią, sklepami i Foto Atelier, uliczka Jakkolwiek, przy której mieściła się kawiarenka, a która prowadziła do Rynku i oczywiście targ owocowo-warzywny, gdzie na straganach pyszniły się wykonane przez dzieci piękne jarzyny.
Dzieci, oprócz udziału w finale konkursu na wykonanie owych smakołyków, mogły także wystąpić w owocowo-warzywnym Hyde Parku, zagrać w owocowo-warzywną Grę
i posłuchać baśni , które zaprezentował nieoceniony Łukasz Bernady. Zdrowotne przesłanie znaczenia warzyw w diecie młodego człowieka, przysłoniła trochę.. wata cukrowa, która cieszyła się dużym powodzeniem, nie tylko u najmłodszych.

Dla starszych amatorów Nocy Muzeów przygotowane zostały inne atrakcje.
O 19:00 w bibliotecznym Rynku Waldemar Wierzba, autor m.in. „Słownika gwary poznańskiej”  zabawiał nas swoimi opowieściami w gwarze o znajomej nam już rodzince
z poznańskich Winograd, którzy tym razem przyjechali na rynek do Szamotuł.
Godzinę później Jerzy Wachowiak, szamotulanin, miłośnik i znawca naszego miasta przybliżył nam historię niektórych rynkowych budowli w ciekawej prezentacji „Szamotulski rynek – czar minionych lat”, która cieszyła się ogromnym  zainteresowaniem.
A ponadto odbywały się: Finał konkursów dla młodzieży i dorosłych: na limeryk, plastyczny i fotograficzny – wszystkie oczywiście dotyczyły tematyki rynkowej (wyniki konkursów na stronie),  wystawa pokonkursowa i prac Grupy Jakkolwiek oraz przyjaciół (prace Danuty Krüger  i  Zachariasza Adamczaka) oraz gra biblioteczna z rynkiem w tle.
a także  rozwiązać  rynkową krzyżówkę.
W Limerykowej Wypożyczalni miłośnicy literatury mieli okazję poczytać kilkadziesiąt konkursowych limeryków, a także porozmawiać o rynku w poezji i sztuce, o czym traktowała wystawka w holu biblioteki.
Ciekawostki o rynku (nie tylko szamotulskim) okazały się przydatne do rozwiązania ww. gry, podobnie wizyta w Foto Atelier, w którym wystawione zostały fotografie mieszkańców dawnych Szamotuł – czyli szamotulska moda zatrzymana w kadrze..
A na końcu losowanie nagród wśród amatorów gry i krzyżówki, a także losowanie nagrody dla mieszkańca Rynku w Szamotułach.
To była już czwarta Noc Muzeów w naszej bibliotece.
Wszystkim, którzy odwiedzili nas w sobotni wieczór serdecznie dziękujemy!

Waldemar Wierzba - opowieści gwarą

uliczka Jakkolwiek :)

Kawiarenka pod Książkowym Molem

Jerzy Wachowiak opowiada o szamotulskim rynku